• Welcome to Suomen Pöytäjalkapalloyhdistys - Forum.
 

Uutiset:

Rekisteröidy - Lähetä sähköpostia info@subu.fi

Main Menu

Suomen maajoukkue

Aloittaja Hönkki, lokakuu 10, 2006, 14:26:04

« edellinen - seuraava »

SouthernBoogieCat

Lainaus käyttäjältä: Porvoon turkkilainen - tammikuu 27, 2025, 14:45:47jos pelaajamateriaalin taso ei tästä nouse. Toivottavasti nuorista tulee joitakin yllättäjiä. Pukki on vanha.

Pelaajamateriaalin nykyinen taso on iso haaste. Kun nuorten kisat ovat ohi niin sen jälkeen toivottavasti A-maajoukkueeseen nostetaan kisoissa onnistuneita pelaajia. Toivottavasti myös työrauha on Lehkosuolle ja nuorten maajoukkueen pelaajille valmistautua kisoihin. Sen jälkeen voi sitten katsoa näitä uusia nimiä A-maajoukkueen käyttöön.

Työrauhaa toivoisin myös Friisille koska tällä hetkellä selkeästi A-maajoukkue on rakennusvaiheessa koska se runko joka pääsi EM-kisoihin on hajonnut ja viimeisetkin sen joukkueen yhä mukanaolevista pelaajista ovat ohittaneet - tai kohta ohittamassa - parasta ennen päiväyksen. Pukista toivottavasti ei tule Huuhkajien maskottia jota roikotetaan mukana palkintomatkalla vaikka taso ei enää riittäisi.

Rohkeita uudistuksia odottelen Friisiltä ja katsoisin MM-karsinnat sisäänajona sekä vielä Kansojen liigankin. Vasta EM-karsinnoissa mielestäni tuloksia pitäisi odottaa.

Hönkki

Eiköhän toi niin mene, että U21-kisojen jälkeen alkaa laajamittainen A-maajoukkueen nuorennusleikkaus.

Uskon että U21-kisat menevät ihan ok ja nuorista on tulossa pitkästä aikaa vähän potentiaalisempia pelaajia. Voi olla että nykyisen rungon kohdalla maksimi on saavutettu ja ainoa tie ylöspäin on vain ajaa nuoria sisään. Ehkäpä Friis on siihen oikea kaveri.

Toki Pukki ja Pohjanpalo tekevät vielä molemmat muutaman maalin, mutta vain muutaman.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 38. kausi.

SouthernBoogieCat

#827
Lainaus käyttäjältä: Hönkki - tammikuu 28, 2025, 19:01:35Eiköhän toi niin mene, että U21-kisojen jälkeen alkaa laajamittainen A-maajoukkueen nuorennusleikkaus.

Uskon että U21-kisat menevät ihan ok ja nuorista on tulossa pitkästä aikaa vähän potentiaalisempia pelaajia. Voi olla että nykyisen rungon kohdalla maksimi on saavutettu ja ainoa tie ylöspäin on vain ajaa nuoria sisään. Ehkäpä Friis on siihen oikea kaveri.

Toki Pukki ja Pohjanpalo tekevät vielä molemmat muutaman maalin, mutta vain muutaman.

Toivotaan että kisat menevät hyvin. Varmasti olet oikeassa että vasta kisojen jälkeen nähdään laajamittainen A-maajoukkueen nuorennusleikkaus. Tuskin tulee valmentajien välillä erimielisyyksiä kuka pelaa missäkin. Nämä asiat on varmasti huomioitu tavoitteiden asettelussa ja kun sopimuksista neuvoteltiin.

Huuhkajien tulevaisuus ei nähdäkseni näytä synkältä mikäli U21:n avainpelaajien kehitys jatkuu samanlaisena ja kun sen joukkueen runko siirtyy A-maajoukkueeseen hyödyttää näiden pelaajien panos A-maajoukkuetta. Tosin harvoin U21:ä siirtyvät monet yhtäaikaa vaan pelaajia ajetaan sisään eri aikoihin. Näin U21:n menestys tuskin näkyy heti A-maajoukkueessa - toivottavasti kuitenkin melkoisen lähitulevaisuudessa 4-5 vuoden aikajänteellä ainakin selvänä tasonnousuna sekä tuloksissakin jollain lailla.

Ja täytyy muistaa että isoillakin mailla joskus kestää kauan uuden toimivan A-maajoukkuerungon luominen. Saksallakin kesti kauan sen jälkeen kun vuoden 1996 EM-kultajoukkueen runko lopetti (mukana silloin vielä joitakin Italian MM-kisojen maailmanmestareita). Vielä kotikisoissakaan 2006 Saksalla ei ollut tarpeeksi hyvää joukkuetta. Vasta 2010 oli joukkue mestariainesta ja 2014 tulikin se huipennus.

Suomella on hyvä tilanne nuorten osalta mutta toki mitään arvokisavoittoja ei kannata odottaa. Sellainen runko joka taistelee kisapaikasta tasapäisesti (vaikka ei pääsisi sinne) ja Kansojen liigassa noususta ylemmäksi voi syntyä jo 4-5 vuoden kuluessa jos kaikki loksahtaa paikalleen optimaalisesti. 10 vuoden aikavälillä voi tulla se seuraava kisapaikka realisistisesti ainakin jos EM-kisoista puhutaan ja kaikki menee suunnitelmien mukaan (nuorista nousee onnistujia ja toimiva taktiikka sekä kaikki avainpelaajat pysyvät terveenä sekä saavat seuroissaan vastuuta).

Toivotaan parasta mutta kuten Kokkis sanoi on mahdollista että menestys jää Backen ja Baxterin välimaastoon.



nabel

Ei ihme ettei takapommit osuneet Dundeen U:n paidassa.

Porvoon turkkilainen

Ilmari ei enää ole maajoukkuepaidassa:

https://www.youtube.com/watch?v=ENFkYhkXkXY

Veikkaan, että nämä karsinnat eivät onnistu. Rive tekee karsintojen jälkeen paluun, ja olemme jälleen EM-kisoissa. Iso-Britannia ja vihreät saaret kutsuvat... ooleeo. leo. leo leee... kännit ruokiksella, hehehe

Porvoon turkkilainen


Hönkki

Näkemysveikkaukseni on se, että MM-kisoihin 2026 päästään, mutta kisoja ei pelata, koska USA:n, Kanadan ja Meksikon yhteiskisat ja Trump sotkee koko homman.

Trumpille annan jopa aika pienen kertoimen, että kriittisiä sotkuja saa aikaiseksi tässäkin.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 38. kausi.

Porvoon turkkilainen

Erinomainen veikkuas. Koronakisoihin Suomi pääsi ja ne siirrettiin. Nyt mennään maailmanloppukisoihin, mutta nekin siirretään vuodella, jolloin Trump heivattu, kun Magat ja temet huomas ettei Jeesus pelastanutkaan heitä.

SouthernBoogieCat

Hyviä näkemyksiä kummaltakin. Vuoden 2026 MM-kisat ovat reilun vuoden päästä. Se on pitkä aika Trumpin aikana. Mitä tahansa voi tapahtua. Nytkin virassa vasta noin pari kuukautta - hieman alle jopa - ja paljon on nähty sinä aikana.

nabel

Trumpin poika ottaa MLS:n haltuun ja tekee siitä dopingvapaan. Rive repsahtaa Arin kanssa saunaillassa (Litti) peukkuun ja perustavat d-maajoukkueen joka ottaa kaikki skabat haltuun ja The Hönk soi.

Hönkki

Ei ole Ilmari Niskanen enää mukana.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 38. kausi.

Hönkki

Ja nimenomaan pelillisten syiden takia, mikä oleellista.

Ilmarin tiputtaminen ei toki yksinään ole mikään tie menestykseen, mutta positiivinen signaali kuitenkin.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 38. kausi.

SouthernBoogieCat

Marko Rajamäki ihmetteli jossain kommentissa että miksei enemmän nuoria pelaajia ole mukana. Ihan totta. Nyt pitäisi ajaa sisään uutta runkoa.

Galvezin poissaolo aina herättää kysymyksiä etenkin jos häntä ei ole vielä saatu "lukittua" Huuhkajiin. Voi olla että mieli on muuttunut tässä välillä edustamansa maan osalta (Suomen lisäksi vaihtoehtoja Englanti ja Espanja) ja ehkä näistä muista on tullut kyselyjä ja ehkä suostuttelujakin. En tiedä miten on että voiko vielä vaihtaa maata.

Huuhkajien kuitenkin pitäisi näistä avauspeleistä ottaa täydet pisteet tälläkin joukkueella. Muu ei ole vaihtoehto jos kisapaikasta haaveillaan. Sikäli paineet ovat kovat näissä "helpoissa" avauspeleissäkin.