• Welcome to Suomen Pöytäjalkapalloyhdistys - Forum.
 

Uutiset:

Rekisteröidy - Lähetä sähköpostia info@subu.fi

Main Menu

eSports / eUrheilu

Aloittaja Epis, tammikuu 31, 2018, 19:02:27

« edellinen - seuraava »

SouthernBoogieCat

#390
Poikkeuksellinen e-lätkä postaus tänne foorumille. Meillä joukkueella on tänään isot pelit Sportsgamerin järjestämän kesäturnauksen Summer Cupin alkulohkon päätösotteluissa .

Joukkueellamme SG Outwheelillä on edelleen saumat jatkoon kuten vastustajallamme SG Kuraosastolla. Se kumpi voittaa kaksi ottelua varsinaisella peliajalla menee jatkoon ja jos jompikumpi otteluista menee jatkoajalle niin kumpikin on ulkona turnauksesta. SG Blanks on tällä hetkellä menossa jatkoon. Heillä on kaikki pelit jo pelattuna ja maaliero huonompi kuin kummallakin tänä iltana pelaavista. Meidän jengillä on vain maalin parempi.

Perjantaina hävisimme 2-4 ja 3-10. Jos olisimme tehneet maalin vähemmän tai päästäneet maalin enemmän niin tilanne olisi nyt vaikeampi meille. On se edelleenkin vaikea koska molemmat ottelut pitää voittaa varsinaisella peliajalla. Kuitenkin helpompi kuin jos pitäisi voittaa esimerkiksi kahden maalin erolla.

Joukkueemme taival on ollut vaikea paitsi pelillisesti ja tuloksellisesti niin myöskin joukkueen sisäisesti. Joukkueemme kapteeni vaihtui ja minut valittiin kapteeniksi koska alkuperäinen kapteeni ei ollut tehtäviensä tasalla. Joukkueen kemia siten rakoili ja yhdessä ottelussa (josta tuli meille luovutustappio) tämän alkuperäisen kapteenin isä veti pleikan piuhat (tai nettipiuhan, en ole varma kumpi oli kun en pelannut siinä ottelussa) kesken pelin ja siten peli keskeytyi ja hävisimme sen.

Sen jälkeen valmiiksi jo jännitteinen tilanne kulminoitui joukkupakoon jossa lähti useampi (lähes puolet) jengistä kesken turnauksen. Tilalle onneksi saatiin ottaa ns. backup-listalta pari pelaajaa jolla saimme täyden joukkueen loppuihin peleihin vaikka niiden järjestämisessä on ollut aikatauluhaasteita. Ilman tuota sääntöä olisimme joutuneet ulos turnauksesta.

Nyt siis runkosarja huipentuu ja saumat vielä pleijarein. Itsellä vähän kaksijakoiset fiilikset. Kiva on ollut saada tuntumaa turnauksessa 6vs6:n koska tässä versiossa pelit ovat jääneet vähälle mutta se miten tämä turnaus on mennyt joukkueen sisäisesti on ollut kyllä rankkaa. Ei todellakaan sellaista mitä toivoi kun lähti tähän turnaukseen jota mainostettiin "hauskana tapahtumana jossa pelataan rennolla fiiliksellä ja nautitaan pelaamisesta". Mutta toki jos tänään päästään pleijareihin on se tietenkin hieno juttu kaiken epäolennaisen jälkeen.

Tämän illan ottelut pyritään striimaamaan jos tekniikka toimii ja kokoonpanossa on pelaajia jotka voivat striimata. Tämän hetken tietojen mukaan minä striimaisin omalla kanavallani Twitchissä. Jos en ja jos yksi joukkuetoverini striimaa niin se on katsottavissa täältä .

Ottelut alkavat noin klo 22 Suomen aikaa. Viivästykset mahdollisia mm. teknisten ongelmien takia tai jos joudutaan odottelemaan jotain pelaajaa jommasta kummasta jengistä.

Mielenkiintoiset pelit tulossa. Mahdollista että ekassa ottelussa kumpikin joutuu ottamaan riskejä lopussa jos peli on tasan. Mahdollista myös että ekan ottelun voittaja varsinaisella peliajalla joutuu toisessa ottelussa ottamaan samasta syystä riskejä lopussa vaikka peli on tasan.


Hovimestari

Dramaattisia käänteitä!

Tässä eSportsin otsikossa voinee mainita, että Serie B:tä voi nykyään seurata myös Ylen teksti-tv:ltä. Sivu on 686.

Epis

Se on, kun eSport-joukkue täytetään eritasoisilla kilpailuvieteillä ja ihmisillä on erilaiset kyvyt käsitellä tunteitaan ja sitä kautta käytöstään. Tämä korostuu entisestään, kun menestys ei vastaa odotuksia.

Itselläkin useampi kausi Kanaliigassa (uusi kausi taas alkamassa, karsinnat tulevalla viikolla) ja pari edellistä kautta olivat toistensa vastakohtia ja tämä näkyi myös osassa joukkueen jäsenten käytöksessä.

Kaudet toki saatiin pelattua loppuun eikä nettipiuhoja revitty kesken irti.

Tsemppiä peleihin!
Runkkuringissä taotaan toistemme selkää
Roses are #FF0000, Violets are #0000FF, All my base are belong to you!

SouthernBoogieCat

#393
Lainaus käyttäjältä: Epis - elokuu 24, 2025, 12:28:31Se on, kun eSport-joukkue täytetään eritasoisilla kilpailuvieteillä ja ihmisillä on erilaiset kyvyt käsitellä tunteitaan ja sitä kautta käytöstään. Tämä korostuu entisestään, kun menestys ei vastaa odotuksia.

Itselläkin useampi kausi Kanaliigassa (uusi kausi taas alkamassa, karsinnat tulevalla viikolla) ja pari edellistä kautta olivat toistensa vastakohtia ja tämä näkyi myös osassa joukkueen jäsenten käytöksessä.

Kaudet toki saatiin pelattua loppuun eikä nettipiuhoja revitty kesken irti.

Tsemppiä peleihin!

Kiitos ja tsemppiä teidän jengille kohti karsintoja ja toivottavasti sitten varsinaista liigaa!! Eiköhän paikka heltiä kun olette useamman kauden siellä pelanneet. Ellei kokoonpano ole muuttunut merkittävästi. Kanaliiga on käsittääkseni aika kovatasoinen ja ihan eSports-skenessä arvostettu sarja. Siellä on useampia eri pelien liigoja. Mitä peliä pelaatte ja millä alustalla? Jengin nimeä ei tarvitse kertoa jos ei halua mutta kiva jos peli mitä pelaatte olisi julkista tietoa ja alusta.

Se on juuri noin miten sanoit. Kun erilaisia ihmisiä on joukkueessa ja nämä reagoivat pettymyksiin eri tavalla sekä myös osittain taso merkitsee tuossa eli kovemmat pelaajat eivät välttämättä yhtä voimakkaasti reagoi koska tietävät että aina voi mennä huonosti ja parempia aikoja on edessä. Tai joskus päinvastoin, eli paremmat pelaajat reagoivat enemmän tunteella. Lisäksi muunlaiset tiimityöskentelytaidot ovat eritasoisia eri ihmisillä.

Tuo että on erilaisia ihmisiä jengeissä ja muutenkin 6vs6:t ovat kyllä hauskinta e-pelaamista. Änärissä kun olen tuota pelimuotoa pelannut jo vuodesta 2019 lähtien (eli NHL20-saakka) niin kyllä parhaat pelikokemukset ovat nimenomaan 6vs6:a ja Sportsgamerin sarjoista jossa pelejä minulla tosin on tuohon nähden aika vähän miten kauan olen skenessä ollut mukana.

EASHL:ä (pelin sisäisessä liigassa) pelejä on jo reilusti yli toista tuhatta. Sekin on melko vähän verrattuna moneen muuhun jolla on pelkästään tuo määrä per versio. He eivät kaikki pelaa muuta kuin 6vs6:a. Toki 1vs1:äkin on hyviä kokemuksia muunmuassa NHL World Championshipit joita ei 25-versiossa järjestetty. Lisäksi eFootballista on hyviä kokemuksia 1vs1:ä mm. eFootball Championship ja kaveripelit manuaaleilla.

Mutta 6vs6-pelit ovat varjopuolistaan huolimatta hienoja kokemuksia jos jengi toimii ja on sama porukka pidempään yhdessä pelaamassa. Sama varmaan siinä pelissä mitä Kanaliigassa pelaatte.


SouthernBoogieCat

Lainaus käyttäjältä: Hovimestari - elokuu 24, 2025, 11:56:10Dramaattisia käänteitä!

Tässä eSportsin otsikossa voinee mainita, että Serie B:tä voi nykyään seurata myös Ylen teksti-tv:ltä. Sivu on 686.

Sikäli Serie B:n tulosten teksti-tv:ltä voi katsoa kuuluvan tähän eSports-kategoriaan että tulokset päivittyvät elektronisesti eli sikäli e-urheilua.

Epis

Kanaliiga on firmaliiga. Karsinnat määrittävät divarin, jossa pelataan, mutta kausimaksulla pelaamaan pääsee aina.

Oma pelini on PUBG, 4:n hengen joukkueiden Battle Royal.
Runkkuringissä taotaan toistemme selkää
Roses are #FF0000, Violets are #0000FF, All my base are belong to you!

SouthernBoogieCat

#396
Lainaus käyttäjältä: Epis - elokuu 24, 2025, 17:47:41Kanaliiga on firmaliiga. Karsinnat määrittävät divarin, jossa pelataan, mutta kausimaksulla pelaamaan pääsee aina.

Oma pelini on PUBG, 4:n hengen joukkueiden Battle Royal.

Joo, tiesinkin että on firmaliiga. Ajattelin silti että kyseessä on aika kilpailullinen liiga. Onhan se nytkin kilpailullinen mutta eri tavalla kuin firmoille yleensä  tarkoitetut liigat jotka ensisijassa enemmän hauskanpitoon kuin enemmän kilpailulliset sarjat oli kyseessä e-sports tai mikä tahansa muu laji. Eri käsityksen olen siis saanut koska Kanaliiga on ollut aika näkyvästi esillä monessa paikkaa missä peleistä puhutaan ja eSportsista sekä on sponsoreita.

PUGB on suosittu peli - ei tosin ehkä aivan suosituimpien eSports-pelien joukossa mutta aika kärkipäässä kuitenkin. Samantapainen kuin Fortnite mutta suunnattu vanhemmalle yleisölle. Olen joskus kokeillut sitä koska on ilmaispeli nykyään.


SouthernBoogieCat

#397
Eilen tuli aika rumasti takkiin meille. Ottelut katsottavissa Twitchin kanavallani noin 7 pv:n ajan. Sen ajan Twitchissä nykyään suorien lähetysten videot säilyvät.

Nyt katse kohti NHL 26:a. Peli tulee EA Playn 10 tunnin kokeiluun syyskuun alkupuolella. Täytyy kokeilla vaikka mitä todennäköisimmin sen hankin.

Myös EA FC 26:a (entinen FIFA) kokeilen vaikka en välttämättä sitä hanki (25-versiota kokeilin mutta en lopulta hankkinut). Ultimate Teamissä on kuulemma uusia pelimuotoja joita voisi testata. Vaikuttavat esittelyvideon perusteella mielenkiintoisilta. Lisäksi enää ei pitäisi vastustajan pystyä tasatilanteessa katkaisemaan bugin avustuksella yhteyttä niin että saa pelistä voiton tai peli mitätöityy. Videon mukaan yhteyden katkaisu johtaa aina tappioon. Tuo bugi oli yksi ärsyttävimmistä piirteistä 1vs1:ä EA Sportstin peleissä - myös Änärissä. Toivotaan että se nyt on korjattu ja myös Änärissä sama.