• Welcome to Suomen Pöytäjalkapalloyhdistys - Forum.
 

Uutiset:

Rekisteröidy - Lähetä sähköpostia info@subu.fi

Main Menu

MM-jalkapallo 2026

Aloittaja SouthernBoogieCat, joulukuu 03, 2025, 14:55:59

« edellinen - seuraava »

SouthernBoogieCat

Englanti selvisi Aztecalta kunnialla. Vasta kolmas tappio Meksikolle Aztecalla kilpailullisissa peleissä sen 60-vuotisen historian aikana. Kova saldo joka osoittaa että Azteca on ollut aina fanaattisen kotiyleisön ansiosta paha paikka pelata vierailijoille. Tähän kun lisätään korkeus merenpinnasta niin etua tulee lisää. Muistaakseni Bolivialla vai oliko Ecuadorilla oli yhteen aikaan tosi kova kotietu ja FIFA kielsi sen hetkellisesti. Kumosi sittemmin sen kiellon.

Norja-Englanti on kyllä puolivälierissä todella herkullinen kamppailu. Vain toinen näistä jatkaa välieriin joka on sääli. Mieluiten molemmat näkisin välierissä ja vielä eri puolella kaaviota että voisivat loppuottelussa kohdata. Espanja-Belgia on myöskin mielenkiintoinen peli. Toistaako historia itseään? Joukkueet kohtasivat vuonna 1986 puolivälierissä nimenomaan. Silloin Belgia yllätti pilkuilla.

Nyt Espanja myöskin suosikki mutta nähdäkseni ei yhtä selkeä mitä 1986 jolloin Espanja vielä jahtasi sitä ensimmäistä MM-mitalia kuten Suomi konsanaan aikoinaan lätkässä. Belgia tuolloin vielä altavastaaja jengi arvokisoissa enemmän mitä nykyään. 1986 Belgia pääsi välieriin joka toistui 2018 jolloin ottivat pronssia.

En tiedä katsonko Espanja-Belgian. Espanjan pelejä en ole perinteisesti katsonut sillä Barcan kannattajana eivät Espanjan pelit ole olleet soveliaita katsoa. Barcan kannattaja jää mieluummin pelaamaan baarin nurkkaan pasianssia tai jotain muuta ajanvietepeliä kun muualta tulleet vierailijat katsovat Espanjan maajoukkuetta. Belgiaa kannattavana ehkä saatan tehdä poikkeuksen nyt. Katsotaan mitä teen.

SouthernBoogieCat

Ensi yönä todella mielenkiintoinen peli: Norja-Englanti. Norjan joukkueen keskuudessa tiettävästi joku pöpö kiertänyt. Eli jos noin on niin joukkueen tilanne hieman kysymysmerkki eli minkälaisen kokoonpanon saavat jalkeille ja missä kunnossa pelaajat ovat.

Tietenkin periaatteessa olisi mahdollista tuon tiedon olevan taktiikkaa. Annetaan vääriä tietoja tarkoituksella joukkueen terveystilanteesta vastustajan hämäämiseksi. En tiedä tosin kieltävätkö FIFAn protokollat tuollaisen mutta jos eivät niin voisi olla uusi tapa hämätä vastustajaa. Jo pitkään on ollut - ainakin jääkiekossa - että loukkaantumisista ei pudotuspeleissä ole puhuttu ulospäin. Voisiko tämä olla askel tuosta eri suuntaan taktisesti? Ehkä.

FIFAllahan ei periaatteessa ole varaa puhua reilusta pelistä joukkueiden suuntaan. Sen verran itsekin tehokkaasti rapauttavat moraalia mm. pelikiellon kumoamisessa joka kääntyi sitten lopulta isäntiä vastaan.

Jos Norja on kunnossa niin täysin mahdollista heidän voittaa Englanti. Tosin Englantikin on erinomainen joukkue ja kova temppu oli voittaa Meksiko Atzecalla johon ei sen stadionin 60-vuotisen historian aikana kovinkaan moni joukkue ole pystynyt kilpailullisissa otteluissa ainakaan. Ehkä kisojen paras peli tulossa. Näkemistäni peleistä Norja-Brasilia on tähän asti paras.

Marokko oli hieman pettymys Ranskaa vastaan. Ranskan voitto ei ollut yllätys tietenkään mutta Marokon huono esitys oli. Ranskalta Mbappen pilkku oli heikko johon varmasti osittain vaikutti se odottelu kuten moni asiantuntija ja mm. Haaland on kommentoinut.

Yleisestikin pilkkujen hämmästyttävän heikko onnistumisprosentti on melkoisen huomionarvoista. Messi mokannut jopa viisi muistaakseni. Tähän vaikuttanee osittain nykytulkinta eli maalivahti saa häiritä viivalla seisoessaan laukojaa esim. käsiä haromalla tai liikkumalla siinä. En tiedä mikä vaikutus tällä lopulta isossa kuvassa on mutta voisi kuvitella maalivahdilla olevan nykyään aiempaa suurempi etu laukojaan nähden.

Hönkki

Lainaus käyttäjältä: SouthernBoogieCat - heinäkuu 11, 2026, 09:57:24FIFAllahan ei periaatteessa ole varaa puhua reilusta pelistä joukkueiden suuntaan. Sen verran itsekin tehokkaasti rapauttavat moraalia mm. pelikiellon kumoamisessa joka kääntyi sitten lopulta isäntiä vastaan.

Luulempa että pelikiellon kumoaminen häiritsi USA:n pelaajien keskittymistä. He tiesivät, että jos voittavat Belgian, niin siitä nousee suuri myrsky ja skandaali. Häviöllä kohu oli pienempi vaikka silloinkin merkittävä. En usko että kukaan USA:n pelaajista toivoi Trumpin puuttuvan heidän tekemisiinsä.

Ihan hatusta vetämällä arvelisin soccerin olevan USA:ssa enemmän demokraattien kuin republikaanien peli. Tämä siis vain arvaus.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 39. kausi.

SouthernBoogieCat

#63
Lainaus käyttäjältä: Hönkki - heinäkuu 11, 2026, 11:06:28
Lainaus käyttäjältä: SouthernBoogieCat - heinäkuu 11, 2026, 09:57:24FIFAllahan ei periaatteessa ole varaa puhua reilusta pelistä joukkueiden suuntaan. Sen verran itsekin tehokkaasti rapauttavat moraalia mm. pelikiellon kumoamisessa joka kääntyi sitten lopulta isäntiä vastaan.

Luulempa että pelikiellon kumoaminen häiritsi USA:n pelaajien keskittymistä. He tiesivät, että jos voittavat Belgian, niin siitä nousee suuri myrsky ja skandaali. Häviöllä kohu oli pienempi vaikka silloinkin merkittävä. En usko että kukaan USA:n pelaajista toivoi Trumpin puuttuvan heidän tekemisiinsä.

Ihan hatusta vetämällä arvelisin soccerin olevan USA:ssa enemmän demokraattien kuin republikaanien peli. Tämä siis vain arvaus.

Lähes varmasti kohu tämän asian ympärillä häiritsi USAn pelaajia. Ja pelaajat kyllä syyttömiä tapahtuneeseen. Silti jotenkin toivoi että Trumpin toimet kalahtaisivat omaan nilkkaan ja niin kävi.

USAssa ainakin ennen soccer on ollut vahvasti siirtolaistaustaisten peli (siis muualla kuin USAssa syntyneiden mutta maahan asettuneiden, kaikki amerikkalaiset lähestulkoon maahanmuuttajataustaisia jos tarpeeksi kauas katsotaan) eli esimerkiksi latinoiden ja italialaistaustaisten. Näistä varmaan valtaosa demokraatteja.

Tosin on poikkeuksia. Gene Simmons (KISSin basisti) on syntynyt muualla kuin USAssa ja muuttanut lapsena maahan eli maahanmuuttajatausta. Ei osannut heti edes englantia. Silti hän on republikaani ja vannoutunut Trumpin kannattaja kuten bändikaverinsa Paul Stanley. Ja on varmasti muitakin maassa merkittäviin asemiin päässeitä ulkomaalaistaustaisia amerikkalaisia jotka ovat republikaaneja kuten Elon Musk.

Mutta tavallisista - joita on suurempi osa - työläisistä/työttömistä maahanmuuttajataustaisista voisi kuvitella ison osan olevan demokraatteja. Ja nämä monet varmaan ovat soccerin ystäviä. Sen sijaan KISSin voimakaksikko ja Musk tuskin ovat vaan enemmän ehkä baseballin tai koriksen ystäviä. Nämäkin arvauksia.

SouthernBoogieCat

Tänään alkaa välierät. Huipputasaista ennakkoon. Ranska ehkä hieman enemmän vakuuttanut ja lievästi niskan päällä ennakkoon Espanjaa vastaan. Espanja tosin on ehkä todennäköisin joka Ranskan tällä hetkellä pystyy kaatamaan. Englanti-Argentiina on mielestäni ennakkoon tiukempi. Kumpikaan ei täysin vakuuttaneet mutta hyvä joukkue pystyy voitot kairaamaan huonommallakin pelillä.

Toivon että Englanti voittaa ja myös että näistä neljästä Englanti voittaa koska muut ovat voittaneet modernin futiksen aikana. Englanti voitti viimeksi aikuisten tasolla 1966. Sopisi kuvaan että 60-vuoden odotus nyt palkitaan. Englanti voitti parissa junnuikäluokassa maailmanmestaruuden joitakin vuosia sitten. Joko nyt tämä on siirtynyt vihdoin aikuisten ikäluokkaan.

Porvoon turkkilainen

Argentiina voittaa Messin käsimaalilla. Syystä tai toisesta VAR-tarkastusta ei tule.

SouthernBoogieCat

Lainaus käyttäjältä: Porvoon turkkilainen - heinäkuu 14, 2026, 13:53:08Argentiina voittaa Messin käsimaalilla. Syystä tai toisesta VAR-tarkastusta ei tule.

Eli historia toistaa itseään 40-vuoden takaa paitsi että silloin ei ollut VARia ja joukkueet kohtasivat jo puolivälierissä. Voi hyvinkin olla että käy noin. Tosin itse luulen että Englanti tuon 40-vuoden tapauksen siivittämänä hakee revanssin.

Hönkki

Tuomari sortuu helteessä paineiden alla, eikä ajatus kulje. Tulee kyseenalainen tuomio, joka menee kuitenkin Englannin hyväksi, koska Kane on Trumpin golfkaveri. Englantilaiset fanit käyvät tanssimassa Maradonan haudalla. Argentiina haluaa uusitapelin pelattavaksi Falklandin saarilla.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 39. kausi.

Hönkki

Vaikka kisoissa mätetty maaleja ennätystahtiin, niin välierässä Ranska-Espanja Cuccurella näytti, että kisojen paras pelaaja saattaa sittenkin olla puolustaja.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 39. kausi.

SouthernBoogieCat

#69
Lainaus käyttäjältä: Hönkki - heinäkuu 15, 2026, 07:35:51Vaikka kisoissa mätetty maaleja ennätystahtiin, niin välierässä Ranska-Espanja Cuccurella näytti, että kisojen paras pelaaja saattaa sittenkin olla puolustaja.

Harvoin mestaruuksia on voitettu pelkästään hyökkäämällä ja moni mestaruusjoukkueiden tärkeistä palasista on ollut puolustaja tai puolustava keskikenttämies ja ennen libero. Näistä esimerkkejä vaikkapa Sergio Busquets Espanjan 2010 MM-kultajoukkueesta ja Pique puolustuksessa. Franz Beckenbauer liberona oli tärkeä palanen kun Länsi-Saksa voitti 1974 ja Daniel Passarella kun Argentiina voitti 1978 sekä Cannavaro ja Pirlo vuonna 2006 kun Italia voitti. Esimerkkejä varmaan löytyy muitakin.

Puolustussuunnan pelaajat ovat vähälle huomiolle yleensä jääviä erittäin tärkeitä palasia joukkueissa kun hyökkäyspään pelaajat saavat huomion maaleillaan ja maalisyötöillään. Vertaisin puolustuspään pelaajia bändeissä rumpaleihin ja basisteihin. Tuon rytmirytmän pitää toimia jotta bändi kuulostaa hyvältä ja he yleensä jäävät valokeilassa laulajan ja soolokitaristin varjoon.

Eilisessä pelissä mielestäni Espanja oli kiistatta hyvä. Tosin on kysymysmerkki korostuiko se liikaa koska Ranska oli tosi huono. xG-tilastoissa oli muistaakseni 0.07 tauolla ja lopussa jotain 0.30 joka on erittäin heikkolukema Ranskan tasoisille hyökkäyspään pelaajille. Olkoonkin että vastassa oli hyvin pelannut Espanja mutta silti parempaan olisi pitänyt pystyä.

Marokko oli puolivälierissä xG:n valossa suunnilleen yhtä huono kuin Ranska tänään. Herää kysymys oliko Ranska oikeasti tähän asti ollut niin hyvä mitä on hehkutettu. Eilinen saattoi olla vain erittäin huono päivä ja iso osa kyllä oli kiistatta Espanjan hyvyyttä. Mutta silti Ranskan tasoinen materiaali jäi kauas parhaastaan - liian kauas jotta sitä pelkästään voidaan selittää vastustajan hyvyydellä.

Espanja on kyllä finaalissa suosikki tuli vastaan kumpi tahansa. Silti paremmalla pelillä mitä Ranska eilen esitti voi mielestäni kumpi tahansa Englanti tai Argentiina haastaa kunnolla Espanjan ja jopa voittaa. Eilisessä pelissä oli nähtävissä joitain heikkouksia mitä Ranska ei saanut käytettyä hyväksi.

Siellä oli sellaisia paikkoja (tai paikan aihioita) 0-0-tilanteessa ennen pilkkua varsinkin että paremmin pelaamalla olisi voinut tulla 1-0 Ranskalle ja pelin luonne muuttua. Belgiakin haastoi Espanjan Ranskaa paremmin joten joukkue on lyötävissä. Ei mielestäni sen Espanjan tasoa minkä Barcan sen aikaisen Dream Teamin runko muodosti. Hyvä joukkue toki on mutta minusta jää jälkeen tuosta jengistä.

Epis

Isäntämaan resupentti varmaan toivoo mielummin Argentiinan voittoa
Runkkuringissä taotaan toistemme selkää
Roses are #FF0000, Violets are #0000FF, All my base are belong to you!

Hönkki

Lainaus käyttäjältä: Epis - heinäkuu 16, 2026, 08:37:10Isäntämaan resupentti varmaan toivoo mielummin Argentiinan voittoa

Varmasti mielellään USA:ssa nähtäisiin MSL-pelaaja Messin voittavan mestaruuden.
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 39. kausi.

Hönkki

Askeltiheys - se on Argentiinan salaisuus. Monta samanlaista tikkaajaa ja osaavat myös kaksinkamppailuissa hyvin pelata aivan sääntöjen rajamailla. Hienosti myös haistavat pelissä syntyvät tilaisuudet ja ihan uskomaton taito sekoittaa vastustajan peli. Espanjan mestaruutta toivon, mutta voi olla ettei edes Espanjan pallonhallintapeli riitä.   
Tavoitteena 50 Hesu-kautta. Nyt menossa 39. kausi.

Epis

Lainaus käyttäjältä: Hönkki - heinäkuu 16, 2026, 11:24:29
Lainaus käyttäjältä: Epis - heinäkuu 16, 2026, 08:37:10Isäntämaan resupentti varmaan toivoo mielummin Argentiinan voittoa

Varmasti mielellään USA:ssa nähtäisiin MSL-pelaaja Messin voittavan mestaruuden.
Viittasin sotapolitiikkaan, mutta varmasti myös urheilun puolesta
Runkkuringissä taotaan toistemme selkää
Roses are #FF0000, Violets are #0000FF, All my base are belong to you!

Porvoon turkkilainen

Englanti kun koki taas tappion, niin aloin miettimään, että ovatko he jopa kansakunta, joka nauttii tilanteesta itseironian ja sarkasminsa kautta? Benny Hill ja varsinkin Monty Python osasivat tehdä aiheesta tv-huumoria.

Suomalaiset myös nauttivat tappioistaan omintakeisen itseironiansa kautta, josta esimerkkinä Juha Miedon kansansuosio. Mutta enemmän sadasosan tappio kuvastaa niitä kovia kokemuksia, joilla maa on rakennettu.

No, palatakseen Englantiin niin jotakin tilannetta taas kelaillaan, minkä vuoksi Argentiinan maali olisi pitänyt hylätä. Mutta mielestäni Norja kärsi vääryyden Englantia vastaan kuten Egypti Argentiinaa. Jälkimmäistä suosittu eniten. Välierän olisi kuulunut olla Norja-Egypti.