• Welcome to Suomen Pöytäjalkapalloyhdistys - Forum.
 

Uutiset:

Rekisteröidy - Lähetä sähköpostia info@subu.fi

Main Menu

eSports / eUrheilu

Aloittaja Epis, tammikuu 31, 2018, 19:02:27

« edellinen - seuraava »

SouthernBoogieCat

#375
Hieman erilaisia tuloksia normipeleissä onlinessa ja nyt meneillään olevassa ECLn 1vs1 TOP128-turnauksessa.  e_;D Aivan väärässä sarjassa olen ECLn TOP128a mutta piti osallistua ja pitää loppuun pelata kun kahdella luovutuksella pääsin mukaan.

SouthernBoogieCat

NHL23:n ECL 1vs1 TOP128-turnaus on itseltäni todennäköisesti saatu nyt päätökseen. Yksi jäljelläolevista vastustajista ilmoitti että ei pelaa pelejä loppuun ja toiseen jäljelläolevaan en ole yhteyttä saanut useista yrityksistä huolimatta. Voi olla että se peli jää pelaamatta mutta tänään vielä ehtii.

Ei ollut jakoa tällä tasolla mutta sai mitata omaa tasoaan parhaita vastaan ja oli silti hienoa päästä pelaamaan näitä pelejä. Tuo vaan riepoo että pelejä joutuu "metsästämään" ja odottelemaan vastauksia ihmisiltä ja on epätietoisuutta pelataanko vai ei ja milloin. Joku muu systeemi näissä pitäisi olla.

Valitettavasti peleissä (Änäri ja FIFA) ei ole turnauspelitiloja onlinessa johon nämä voisi tehdä ja jokainen mukanaoleva kävisi pelaamassa pelinsä  tiettyihin aikoihin jotka ovat ennakkoon selvillä ja jos ei pääse niin sitten tulee luovutus tai peli konetta vastaan. Mutta nyt tällä systeemillä joudutaan viemään turnaukset läpi että pelaajat sopivat keskenään tietyllä aikavälillä peliajat joka kyllä saattaa toimia mutta edellyttää aktiivisuutta mukana olevilta. Toki onlinessa on systeemit missä pelataan viikottain mm. Rivalsia tai HUT/FUT Championsia mutta ne ovat Ultimate Team-pelimuodolle jota näissä ei käytetä aina.

Pelillisesti välillä ihan ok ja vaikka tulokset olivat hurjia suurimmalta osin niin kyllä kehitystäkin on tapahtunut. Sitä ei kaikista lukemista vaan huomaa. Vastus on ihan eri luokkaa näissä kuin normaalisti viikolla pelattavissa onlinepeleissä joissa sielläkin voi vastaan tulla hyviä pelaajia mutta useimmiten vastus on lähempänä omaa tasoani. Positiivista oli myös että 0-28 ennätystappioni joka tuli FCL:ä vuonna 2021 on edelleen suurinumeroisin tappioni myös tämän jälkeen.  e_;D Vaikka tuo yksi mahdollinen jäljelläoleva ottelu pelattaisiin niin tuskin tuo 0-28 menee rikki.

Huomenna käynnistyy FIFA 23 SM-kisojen karsinnat jotka pelataan myös perjantaina. Tammikuu on aika turnauspainotteinen kuukausi minulle.

L'Majuri

FIFA23 SM-karsinnoissa vastaan näyttää sulle tulevan AnteroTaateli06. Nimen perusteella paha.  e_:-\

e_popcorn

L'Majuri

Itse muistan pelanneeni AnteroKarvaranne08'a vastaan livessä. Turpaan tuli.
Mielenkiintoisia nämä maahanmuuttajataustaisten nickit.

SouthernBoogieCat

Lainaus käyttäjältä: L'Majuri - tammikuu 05, 2023, 09:19:05
FIFA23 SM-karsinnoissa vastaan näyttää sulle tulevan AnteroTaateli06. Nimen perusteella paha.  e_:-\

e_popcorn

Varmasti on hyvä pelaaja. Nimimerkki ei äkkiseltään ole tuttu mutta varmasti on hyvä pelaaja. Täytyy koettaa puolustaa tiukasti ja tehdä tarvittavat maalit. Kierrokset kaksiosaisia ja yhteismaalit ratkaisevat (vierasmaalisääntöä ei ole). Jos maalit tasan joudutaan pelaamaan Golden Goalilla ottelu joka päättyy heti ekaan maaliin koska ei ole yleisesti mahdollista asettaa online friendleissä yhteismaaleja ja tarvittaessa rankkareita. Jatkoajan ja rankkarit ainakin ennen sai yhteen otteluun mutta ei siten että yhteismaalit kone laskisi ensin. FUT Championsissa Global Series-pätevyyden ansainneilla (eli ainakin ennen 25 voittoa vähintään yhden viikonlopun aikana) on Competitor Mode-käytössä jossa on tuo mahdollisuus yhteismaaleihin.

Pyrin striimaamaan pelin tai videon lataamaan siitä jälkeenpäin kanavalleni. Tässä karsinnan formaatissa on myös double elimination eli jos häviää ekalla kierroksella eivät pelit heti pääty vaan jatkaa alemmassa kaaviossa jossa sitten tappiolla turnaus päättyy siihen. Alemman kaavion kauttakin mahdollista päästä kisoihin.

SouthernBoogieCat

Lainaus käyttäjältä: L'Majuri - tammikuu 05, 2023, 09:29:16
Itse muistan pelanneeni AnteroKarvaranne08'a vastaan livessä. Turpaan tuli.
Mielenkiintoisia nämä maahanmuuttajataustaisten nickit.

Onkohan samasta pelaajasta kyse? Voi hyvinkin olla.

L'Majuri

Lainaus käyttäjältä: SouthernBoogieCat - tammikuu 05, 2023, 09:31:42
Lainaus käyttäjältä: L'Majuri - tammikuu 05, 2023, 09:29:16
Itse muistan pelanneeni AnteroKarvaranne08'a vastaan livessä. Turpaan tuli.
Mielenkiintoisia nämä maahanmuuttajataustaisten nickit.

Onkohan samasta pelaajasta kyse? Voi hyvinkin olla.

Tarkistin nimen: ArskaKarvaranne_Puhos.
En usko, että sama. Toki voi olla, mutta en usko samasta henkilöstä kyse; eri karvaranne mitä todennäköisimmin. Näin uskon. Toki voin voin olla väärässä, mutta sanoisin 70-30 varmuudella.

SouthernBoogieCat

Lainaus käyttäjältä: L'Majuri - tammikuu 05, 2023, 09:37:22
Lainaus käyttäjältä: SouthernBoogieCat - tammikuu 05, 2023, 09:31:42
Lainaus käyttäjältä: L'Majuri - tammikuu 05, 2023, 09:29:16
Itse muistan pelanneeni AnteroKarvaranne08'a vastaan livessä. Turpaan tuli.
Mielenkiintoisia nämä maahanmuuttajataustaisten nickit.

Onkohan samasta pelaajasta kyse? Voi hyvinkin olla.

Tarkistin nimen: ArskaKarvaranne_Puhos.
En usko, että sama. Toki voi olla, mutta en usko samasta henkilöstä kyse; eri karvaranne mitä todennäköisimmin. Näin uskon. Toki voin voin olla väärässä, mutta sanoisin 70-30 varmuudella.

Ei näistä tiedä. Samalla pelaajalla voi toki olla eri käyttäjänimiä ja nykyään on mahdollista aiemmin luotua käyttäjänimeä muuttaa kuten osa on tehnyt. Mutta varmasti on hyvä pelaaja tämä AnteroTaateli06 koska aika usein näihin turnauksiin osallistuu vain hyviä pelaajia - ainakin olen kohdannut toistaiseksi vain sellaisia. Mutta pallo on pyöreä ja peli alkaa 0-0:a. Kaikki on mahdollista. Tiukka alku koska pelien alut ovat olleet usein jostain syystä minulle vaikeita. Moni panostaa niihin koska jos saavat pari maalia niin osa yleensä quittaa. Näin Rivalsissa mutta turnauksissa ei saa quitata tai homma loppuu siihen.

SouthernBoogieCat

#383
Ragequittaaminen on valitettavasti osa pelikulttuuria josta mielestäni pitäisi päästä eroon. Itsekin quittasin alkuvaiheessa joskus 2018-2019 mutta sittemmin en ole quitannut oli peli sitten FIFA, NHL tai eFootball. Jopa monesti hyvät pelaajat haluavat että häviöllä ollut quittaa selvässä tappioasemassa ja selkeästi heidän pelaamisestaan näkee että jatkaminen esim. 8-0-tappioasemassa ärsyttää heitä. Kyllähän Ultimate Team-pelimuodossa kolikkojen määrä pienenee mitä enemmän pelaaja quittaa mutta pitäisi olla sanktioita muutenkin esim. viikon pelikieltoja kuten käsittääkseni esim. Apexissa on tai jossain muissa peleissä. Mutta tuon kulttuurinkin pitäisi muuttua koska quittaaminen on monen pelaajan keskuudessa valitettavasti hyväksyttyä toimintaa.

Virallisisssa turnauksissa kuten tässä SM-karsinnoissa on säännöissä quittaaminen kielletty ja turnaus päättyy siihen jos toimii niin. Pitäisi olla sama myös FUT Championsissa (ja Änärissä HUT Championsissa) koska nuo ovat noiden pelien osalta virallisen statuksen kisoja. FIFAssa FUT Championsin kautta pääsee Global Seriesiin parhaat joka on virallinen turnaus niinikään. Änärissä eivät HUT Championsin parhaat tietääkseni pääse minnekään vastaavaan ainakaan toistaiseksi. NHL:n MM-tason kisassa GWC:ä (nykyään World Championship ilman Gaming-etuliitettä) sallitaan valitettavasti myös quittaaminen ekalla kierroksella. Jatkokierroksilla asia on eri mutta siellä pelaavatkin ne pelaajat jotka eivät muutenkaan quittaa.

SouthernBoogieCat

#384
Menossa pe ja la katsomaan Änärin ECLn sekä World Finalseja paikanpäälle. Menen myös to ja su käymään. Sain puoleen hintaan 4 pvn lipun. Vaikka en viime kaudella ECLn 6vs6a mahtunut yhtään peliä pelaamaan niin rekisteröityneenä kaudelle ja lisenssin haltijana sain lipun edullisesti.

Ja pelasinhan ECLn 1vs1 sarjassa vaikken siellä pärjännytkään. Lisenssi kattoi myös sen. Itseasiassa jälkeenpäin 6vs6n ei lisenssiä Neo-divariin tarvinnutkaan. 1vs1n se piti olla joten hommasin sen jokatapauksessa.

Assemblyssä on nyt tällä kerralla myös pöytälätkä joten tuon perusteella ei olisi huono idea Subu ry:n hakea sinne johonkin seuraavista Assembleista. Esimerkiksi seuraavat SM-kisat tai nopeassa joku turnaus esim. Helsinki Open jos saatte viimeksi mainitun elvyytettyä Assembleihin. Puitteet ainakin olisivat komeat. Messukeskuksessa ison kävijämäärän edessä.

https://assembly.org/