Mitä noi Astrobasen maksutavat ovat?!? (Saakutin Italialaiset, eivät tunne luottokortteja??!!!)
International Postal Money Order or Bank Transfer (ask for Bank details) or
Cash through Register Post or Paypal (pay at info@astrobase.it)
Paypalia en haluaisi (enkä osaa) käyttää.. Mikä on seuraavaksi vaivattomin
ja suositeltu tapa maksaa?
- International Postal Money Order?
- Bank Transfer? (onko tämä se ulkomaan IBAN-maksu, jonka voi hoitaa nettipankissa?)
- Cash through Register Post?
Kiitos etukäteen!
t.Fabio
Sanoisin, että Bank Transfer. Paypal on ollut toimiva enkä ole mitään negatiivista ko palvelusta kuullut.
Paypal on minusta ollut aivan loistava. Ebayssä on kerran tullut vastaan jenkeissä kirjoilla ollut myyjä, joka ei lähettänyt ostettuja vinyylejä. Paypalin kautta rahat tulivat helposti takaisin. Toki Astrobaseen voi luottaa, mutta silti hyvä palvelu.
Vaihtoehdoista tuo SUFC:nkin mainitsema pankkisiirto. Pitää vain saada tiedot Astrolta, ja katsoa tarkasti pankin sivuilta, että valitsee maksuttoman vaihtoehdon. Vahingossa voi tulla maksullinen, jos ei ole tarkkana. Riippuu kai pankista.
Postiosoitus (money order) on ymmärtääkseni maksullinen ja käteistä ei kannata lähettää minnekään, ja sekin maksaa jos kirjattuna lähettää.
Ainakin aikaisemmin Nordea veloittanut noista ulkomaan siirroista tai sitten en vain ole tiennyt maksuttomasta vaihtoehdosta. Joskus myös törmännyt brittiin/britteihin, jotka eivät ole suostuneet kertomaan tilinumeroaan ???
Taitaa olla niin, että ilmaisia ovat Euro-alueen (tai sitten EMU:n) sisäiset maksut. Englantiin maksettuna tulee maksu. Maksoin ilmaiseksi ainakin Profibaselle Italiaan. Kysykää lisää, jos ei selviä.
Lainaus käyttäjältä: Rossonero - tammikuu 27, 2010, 20:09:52Englantiin maksettuna tulee maksu.
Enpävole tehnyt noita siirtoja, kun Britteihin joten maksu selittynee sillä :)