Suomen Pöytäjalkapalloyhdistys - Forum

Yhdistys => Yleiset => Aiheen aloitti: Hönkki - syyskuu 10, 2009, 13:15:03

Otsikko: Subu-esitteet
Kirjoitti: Hönkki - syyskuu 10, 2009, 13:15:03
Kala-Maijassa on (tai ainakin pitäisi olla) tallessa iso pino pöytäpelitapahtumaa varten tehtyjä esitteitä. Suuri osa esitteistä on sellaisia että niissä ei mainita pöytäpelitapahtumaa, joten niitä voisi jollain systeemillä pistää jakoon esim. kirjastoihin. löytyykö ketään joka
a) suunnittelisi esitteiden levityksen
b) hoitaisi käytännön työt
?

Esitteitä oli alunperin noin 1000 eikä niitä ole mennyt kuin ehkä 100. Nekin esitteet voi oikeastaan aivan hyvin pistää levitykseen, joissa mainitaan pöytäpelitapahtuma.
Otsikko: Re: Subu-esitteet
Kirjoitti: AriFerra - syyskuu 15, 2009, 08:20:45
Joku varmaan ihmettelee, miksi niitä tilattiin noin mieletön määrä?
Tiesin/arvasin, että tarve oli max 200 kpl.

Nykyinen painotekniikka on sellainen, että suurimman kustannuksen aiheuttaa "työn viipyminen tuotannossa".
Eli tässä tapauksessa pre-pres (repro, jossa tehdään kuvien ja tekstien asemointi, sommittelu jne) ja itse tuotteen painaminen.

Tuo esite oli asemoitu ns. 4-päällä arkille. Eli kun sen painoin, yhdeltä arkilta tuli neljä kappaletta esitteitä.
Paperin sain "hyvän miehen lahjoituksena", ja sitä oli käytettävissä käytännössä rajaton määrä. Painamisen tein omalla vapaa-ajallani.
Näistä kahdesta syystä kustannuksiin ei vaikuttanut lainkaan se, olisinko valmistanut esitteitä 100 tahi 5000 kappaletta.
Kun/jos painotuotteita tilaa suoraan kirjapainon myyntimiehiltä, on tilanne tietysti aivan toinen.


Muutenkin, tuo "kustannus" yhdistykselle oli pyöreästi sanottuna sellainen 1/6 osa mitä se olisi ollut "oikeasti" tilattuna.

Eli esiteet jakoon vain. Tiedostot ovat tallessa, joten tarvittaessa voin painaa vaikka 5k zipaletta lisää...
Otsikko: Re: Subu-esitteet
Kirjoitti: Hönkki - lokakuu 29, 2009, 10:24:06
Löysin yhden yleisen lehtisalin jonne noita esitteitä voi viedä. Lehtisali on siis kaupungin ylläpitämä paikka, jossa on ikäänkuin kirjastotyyppisesti sanoma- ja aikakauslehtiä kaikkien mahdollista käydä lukemassa. Tuollaisia lehtisaleja on varmasti muuallakin Helsingissä ja Suomessa, joten jos sattumalta törmäätte sellaiseen ja jaksatte nähdä vähän vaivaa, niin pyytäkää minulta subuesitteitä tai ottakaa itse Kala-Maijasta. Lehtisalin hoitajan kommentti kun olin selostanut mistä on kyse: " tuohan kuulostaa ihan järkevältä toiminnalta".
Otsikko: Re: Subu-esitteet
Kirjoitti: miku - lokakuu 30, 2009, 21:39:49
niin kuin Hönkki puheltiin niin voisin jonkun läjän diilata jyväskylän kirjaston ohessa sijaitsevaan lehtisaliin.