Suomen Pöytäjalkapalloyhdistys - Forum

Seurat & Liigat => HeSu => Aiheen aloitti: kesämesu - joulukuu 08, 2008, 17:12:24

Otsikko: HESU FA CUP 2008 - 09
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 08, 2008, 17:12:24
olisi varmaan aika arpoa fa cup,mutta sitä ennen pitäisi varmaan miettiä puuttuvat 6 joukkuetta ( 10 liiga jengiä + 6 muuta)

arvonnan voisi suorittaa joulukuun aikana,jos puuttuvista joukkueista päästään sopuun.
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - joulukuu 09, 2008, 00:50:19
Eikös tuohon voisi osallistua kaikki halukkaat liiga- ja divarijengit. Lisäksi Arsenal olisi tulossa mukaan. Liigacupin tapaan ensin kierros, jossa kaikki eivät ole mukana, ja sitten 16 joukkueella, niin että loputkin ovat mukana.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 09, 2008, 19:05:19
eli 10 liiga,8 divarijengiä + arsu tekisi 19 joukkuetta,vielä jos yhden saisi mukaan, niin 20 olisi aika sopiva luku.

mutta olisiko karsinnoissa kaikki joukkueet mukana vai pelkästään divari + muut ?

itse kannattaisin sitä,että kaikki liiga joukkueet olisi automaattisesti mukana 1.kierroksella + 2 arvottua divari jengiä.

loput 4 paikkaa menisi karsintojen kautta.
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 09, 2008, 23:39:30
quote="Zinga"]
Lainaus käyttäjältä: "Killer"Olisitko kiinnostunut osallistumaan HeSun FA Cupiin Barnetilla ?
Olisihan se tietysti kiva voittaa joku HeSunkin sarja. Siis käy jos vain haluatte.[/quote]

Siis Barnet mukaan.  :thumb:
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 10, 2008, 00:04:21
ihan sama kuka olisi se 20 joukkue,kunhan saataisi selvyys ennen toukokuun finaalia ja joku ottaisi kantaa tähän formaattiin millä mennään
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 10, 2008, 00:11:01
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"ihan sama kuka olisi se 20 joukkue,kunhan saataisi selvyys ennen toukokuun finaalia ja joku ottaisi kantaa tähän formaattiin millä mennään

zinga ehdottomasti tervetullut barnetilla !!!
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 10, 2008, 01:29:34
Lainaajoku ottaisi kantaa tähän formaattiin millä mennään

Formaatti on hyvä. Muistutan vaan että tuli luvattua paikka FA Cuppiin myös Birminghamille ja Sotonille. Täytyy ensiksi tiedustella heidän kiinnostustaan ja sitoutumisen astetta tähän hommaan. Jos tulevat molemmat mukaan ja vielä Barnetkin, niin jengejä olisi 22. Silloin ekalle kiekalle suoraan ainoastaan liigajengit ja kaikki muut karsintoihin. Ovatko karsinnat yksiosaiset ja tasurista uusinta ?

Otan yhteyttä Birminghamin ja Sotonin managereihin jo huomenna.
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - joulukuu 10, 2008, 08:59:57
Jos Birmingham ja Soton osoittavat kiinnostusta, voisi pelata myös suoraan kuudellatoista jengillä, siten että kellään ei olisi kahta manageroitavaa; siis liigaseurat + divarin Sunderland ja Blackpool sekä Arsenal, Barnet, Birmingham ja Southampton.
Otsikko:
Kirjoitti: Zinga - joulukuu 10, 2008, 09:18:53
Ihan vaan mielenkiinnosta. Milloin viimeksi non-league-joukkue on voittanut HeSu:n FA-cupin? Kai Barnet lasketaan non-league-joukkueeksi, vaikka oikeassa elämässä liigajoukkue (vielä) onkin.

Kertokaa vaan sitten, kun on aika tulla nöyrtymään turistihuutojen siivittelemänä...
Otsikko:
Kirjoitti: Epis - joulukuu 10, 2008, 09:57:31
Jos käytetään kahta joukkuetta niin saako vaihtaa Evertonin Stafford Rangersiin?
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 10, 2008, 10:59:51
Birmingham tulossa, Southampton ei.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 10, 2008, 14:12:33
Olen kysynyt Tommi Hujalan kiinnostusta FA Cuppiin
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - joulukuu 10, 2008, 14:15:48
Zingalta hyvä kysymys... pistän lonkalta, mutta olisikohan kesämesun Oxford Utd oikea vastaus vai onko Puu suurmogulina ollut jollain Peterboroughilla 90-luvulla?

Non league -osastolta finaalissa on ollut ainakin Pekka Lundin Everton (vs. Liverpool) ja oliko peräti JW joskus Pompeylla finaalissa?
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - joulukuu 10, 2008, 18:40:04
Jos on vain yksi joukkue pelaajaa kohti, niin Spurs ei tule, vaan Wolves. Mielestäni kuitenkin olisi tyhmää, jos kaikki divarijengit eivät saisi haastaa edes FA Cupissa liigajengejä. Liigacup on kuitenkin jo olemassa. Oikean FA Cupin suola ovat pikkujengit haastamassa isompiaan.

FA Cupissa kaikki pelit yksiosaisina. Ilmeisesti uusinnat tasapeleissä?
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 10, 2008, 20:22:20
paras olisi tietysti suoraan 16 joukkuetta jotta vältyttäisiin mahdollisesti pitkäänkin meneviltä karsinnoilta tai sitten 32 joukkuetta,mutta onko se sitten jo liikaa ?

fa cupissa on jo monta vuotta ollut käytäntö,että tasapelin sattuessa pelataan YKSI uusinta jatkoaikoineen ja mahdollisesti rankut päälle,eli
näin varmaan mennään meilläkin.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 10, 2008, 20:44:02
HESU FA CUPIN historia tuntee ainakin omalta kohdaltani KAKSI ala sarjojen joukkuettani ( Oxford ja Fulham ) jotka ovat voittaneet.

1984-85  Chelsea - Oxford ( hönkki )  1-1 , uusinta 3-5 ja

1992-93  Fulham - Charlton ( pakkanen ) 9-2
Otsikko:
Kirjoitti: miku - joulukuu 10, 2008, 20:51:36
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"1984-85  Chelsea - Oxford ( hönkki )  1-1 , uusinta 3-5 ja


Hönkki VIISI maalia yhdessä ottelussa??!!?? :?
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - joulukuu 10, 2008, 21:35:40
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"paras olisi tietysti suoraan 16 joukkuetta jotta vältyttäisiin mahdollisesti pitkäänkin meneviltä karsinnoilta

Yksi kierros ennen 16 joukkuetta ei ehkä ole paha. Ja voidaanhan tuohon laittaa selvä aikataulu, johon mennessä on pelattava, tai tulee luovutusvoitto aktiivisemmalle yrittäjälle.

Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"fa cupissa on jo monta vuotta ollut käytäntö,että tasapelin sattuessa pelataan YKSI uusinta jatkoaikoineen ja mahdollisesti rankut päälle,eli
näin varmaan mennään meilläkin.

Joo, toki. Puuhastelu ei ole puuhastelua, jos ei puuhastella tosissaan.

Lainaus käyttäjältä: "miku"
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"1984-85  Chelsea - Oxford ( hönkki )  1-1 , uusinta 3-5 ja


Hönkki VIISI maalia yhdessä ottelussa??!!?? :?

Tuossa lienee virhe. Uskoisin, että tuo "ja" on livahtanut "rp-kisan" tilalle...
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 11, 2008, 01:15:11
LainaaTuossa lienee virhe. Uskoisin, että tuo "ja" on livahtanut "rp-kisan" tilalle...

Kyllä siinä "ja" kuuluu olla. Sinänsä uskomaton suoritus kun vertaa siihen, että tein Manulla sen kauden Hesu-liigassa 11 maalia 16 pelissä. Toisaalta samalla kaudella tuli ikimuistoinen mestaruus Charltonilla SKJ-liigassa (nykyinen Sepon Alphatronic-liiga).
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 11, 2008, 17:39:28
Lainaus käyttäjältä: "Hovimestari"Non league -osastolta finaalissa on ollut ainakin Pekka Lundin Everton (vs. Liverpool) ja oliko peräti JW joskus Pompeylla finaalissa?

Vuonna -87 olin Pompey'lla liigacupin, (siis silloisen Slysthwijs Cupin) finkussa v Chelsea. Lopputulos 3-1 (muistaakseni) Chelsea'lle.
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - joulukuu 11, 2008, 23:44:26
Lainaus käyttäjältä: "Hönkki"SKJ-liigassa (nykyinen Sepon Alphatronic-liiga).

SKJ = Sepon ja Karin jazzaus-/junnausliiga?
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 00:09:38
LainaaSKJ = Sepon ja Karin jazzaus-/junnausliiga?

Ei mitään noin hienoa, vaan "omaperäisesti" Seppo-Kari-Janne -liiga. Jokaisella oli 1. divarissa 4 jengiä ja 2. divarissa 3 jengiä. Lisäksi Seppo pelasi ominpäin 3. divaria. Divareiden välillä nousut ja tippumiset. Erittäin raastava liiga ja pakko pitää mestaruutta eräänlaisena subu-uran huippuhetkenä vaikka ei niin virallista ollutkaan.

Seuraava kausi (85-86) jätettiin kesken, kun managereiden hermot eivät enää kestäneet. Seppo tosin taisi merkitä mestaruuden Bradfordilleen, mutta en jaksanut enää välittää. Sen jälkeen se onkin ollut Alphatronic-liiga ja en ole pelannut siellä kuin yksittäisiä pelejä.
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 12, 2008, 00:16:27
Lainaus käyttäjältä: "SUFC"Jos käytetään kahta joukkuetta niin saako vaihtaa Evertonin Stafford Rangersiin?

Jos kaksi joukkuetta/naama, itselläni toinen ehdottomasti Nuneaton Town.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 12:00:23
Hujala kieltäytyi. Suoritan kuitenkin vielä muutamia tiedusteluja ennen kuin lyödään lukkoon formaatti.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 12:20:38
Vesa Närhi ilmoittautui mukaan. Hänellä on Liverpool ja QPR, mutta kun ovat jo varattuja niin ilmoittaa jenginsä vähän myöhemmin.

Nyt sitten olisi se tasan 16 jengiä ja 1 jengi/naama.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 12:54:04
joko arvonta on suoritettu vai arvonko itse ?
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 12, 2008, 13:01:05
arvontaa vaan kehiin
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 13:47:25
suoritan arvonnan illalla
Otsikko:
Kirjoitti: Zinga - joulukuu 12, 2008, 13:52:31
Jos Barnet arvotaan kotijoukkueeksi, saanko pelata ottelun Underhill Stadiumilla? Voin rakentaa stadionin ottelun ajaksi Kala-Maijaan, joten tämä ei edellytä vierasjoukkueelta matkustamista sen kauemmaksi.
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - joulukuu 12, 2008, 14:20:34
Lainaus käyttäjältä: "Zinga"Jos Barnet arvotaan kotijoukkueeksi, saanko pelata ottelun Underhill Stadiumilla? Voin rakentaa stadionin ottelun ajaksi Kala-Maijaan, joten tämä ei edellytä vierasjoukkueelta matkustamista sen kauemmaksi.

Jaahans...en suostu jos oot vastassa  :!:  :!:
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 14:28:48
meinaako Zinga pelata lattialla ?
Otsikko:
Kirjoitti: Epis - joulukuu 12, 2008, 14:56:46
Mietin, että saako osallistua muulla kuin hesu-liigan jengillä?
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 16:20:49
LainaaMietin, että saako osallistua muulla kuin hesu-liigan jengillä?

Rosso on tulossa Wolvesilla eli kyllä saa.
Otsikko:
Kirjoitti: Zinga - joulukuu 12, 2008, 19:35:31
Lainaus käyttäjältä: "Puppe"en suostu
Valitan asiasta urheilun kansainväliseen välitystuomioistuimeen, jos HeSu-hallitus ei tee Barnetille mieluista päätöstä. :list:
Lainaus käyttäjältä: "Puppe"jos oot vastassa
Toivottavasti näin huonosti ei käy...
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 12, 2008, 20:40:41
hönkkelmyyyy,odotan vesi kielellä perjantai fiiliksessä arvonta tulosta!

milloin alkaa arvonta?
Otsikko:
Kirjoitti: Epis - joulukuu 12, 2008, 20:54:43
Osallistun Stafford Rangersilla
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - joulukuu 12, 2008, 22:44:43
Eikös arvonnan voisi suorittaa maanantaina paikan päällä Fiskar-Majassa.

FA Cup kokee kyllä melkoisen imagonlaskun, kun liigajengejä puuttuu. Ja muutenkin aktiivisia sarjoissa pelaavia englantilaisjengejä puuttuu kosolti. Liigacup on uskottavampi, mutta näin kai nyt mennään.

Se, että klassinen FA Cup ei ole suurimman luokan puuhastelua, heikentää koko puuhastelun uskottavuutta.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 23:39:57
Ei pidetä ihmisiä pidempään jännityksessä. Aloitan arvontagaalan. Kotijoukkueet ilmestyvät ruutuun tuotapikaa.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 23:46:46
kotijoukkueet:

Blackburn
Man.City
Man.Utd
Chelsea
QPR
Coventry
(Vesa Närhi)
Arsenal
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 12, 2008, 23:59:19
Saimme erittäin mielenkiintoisia pareja

1. kierros
Blackburn - Stafford Rangers
Man. City - Liverpool
Man. Utd - Wolves
Chelsea - Portsmouth
Q.P.R - Cardiff
Coventry - Birmingham
Grimsby - Blackpool
Arsenal - Barnet


1. kierros pyritään pelaamaan tammikuun aikana. Ehdotan alustavaksi pääpelipäiväksi 12.1.2009.

Tasapelistä uusinta. Uusinnan päättyessä tasan pelataan jatkoaika ja pilkut jos tarpeen. Onko sama käytäntö kaikilla kierroksilla finaaliin asti ?
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 13, 2008, 13:00:33
tai miten sitten tälläiset parit,jotka olisivat tulleet oikeanlaisen arvontakäytännön mukaan !!

Blackburn            -  Man.City
Man.utd               -  Chelsea
Q.P.R                  -  Coventry
(Vesa Närhi)        -  Arsenal
Stafford Rangers  -  Liverpool
Wolverhampton    -  Portsmouth
Cardiff                 -  Birmingham
Blackpool             -  Barnet

KUMMALLA MENNÄÄN ?

itse ehdotan jälkimmäistä vaihtoehtoa tai uutta arvontaa maanantaina
kala maijassa.
Otsikko:
Kirjoitti: Epis - joulukuu 13, 2008, 13:10:09
Miten näistä arvonnoista saatiin kaksi tai kolme eri vaihtoehtoa? Ei jummarra...
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 13, 2008, 14:47:55
LainaaMiten näistä arvonnoista saatiin kaksi tai kolme eri vaihtoehtoa? Ei jummarra...

Arvoin ensin kaikki kotijoukkueet ja Kesämesun mielestä olisi pitänyt arpoa peli kerrallaan. Siis ensin ekan matsin kotijengi, sitten ekan matsin vierasjengi, tokan matsin kotijengi, tokan matsin vierasjengi jne.



Lainaatai miten sitten tälläiset parit,jotka olisivat tulleet oikeanlaisen arvontakäytännön mukaan !!

Itse pyysit arpomaan. Miten ihmeessä olisin voinut tietää mikä on oikea arvontakäytäntö ? Et antanut mitään ohjeita. Eikö näitä ennenkin ole arvottu aika vaihtelevilla tavoilla ?
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 13, 2008, 16:05:41
olen ollut 20v ajan arpomassa cuppeja ja AINA arvottu vuorotellen koti ja vierasjoukkue !!
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 13, 2008, 16:40:18
Lainaaolen ollut 20v ajan arpomassa cuppeja ja AINA arvottu vuorotellen koti ja vierasjoukkue !!

Tää menee todellakin tosissaan puuhasteluksi, kun arvontojen jälkeen aletaan äänestämään oliko hyvä arvonta vai ei, mutta kysyn nyt kuitenkin muilta arvontoja suorittaneilta: oletteko todella arponeet näin joka kerta ?

Miten esim. Rossonero on arponut mestareiden liigan pelejä ?

Ainakaan ei ole olemassa kirjoitettuja sääntöjä asiasta hitaan pelin piirissä, mutta haluaisin tietää onko kirjoittamattomia ?
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - joulukuu 13, 2008, 16:42:22
Kyllä nuo arvonnat aina arvotaan ottelupari kerrallaan, ensin koti, sitten vieras jne., eli kesämesu mesuaa ihan aiheesta.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 13, 2008, 16:58:06
LainaaKyllä nuo arvonnat aina arvotaan ottelupari kerrallaan, ensin koti, sitten vieras jne., eli kesämesu mesuaa ihan aiheesta.

Ok, tehdään uusinta-arvonta maanantaina. Tämä arvontasysteemi pitää sitten olla voimassa kaikissa cupeissa mikäli vain muuten mahdollista. Mielellään myös tästä lähtien kaikki arvonnat kertsillä.

Olisi tarpeen kirjoittaa tämä arvontasysteemi hitaan sääntöihin jonnekin loppukommentteihin.
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 13, 2008, 17:01:46
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"olen ollut 20v ajan arpomassa cuppeja ja AINA arvottu vuorotellen koti ja vierasjoukkue !!

Aivan selvä juttu, uusi arvonta maanantaina. Mielellään joku vanha kenkä arvontakoriksi.
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - joulukuu 13, 2008, 17:39:21
Mielestäni ei voida järjestää uutta arvontaa.

Ja perusteluna se, että Liiga cupin arvonta syksyllä oli myös "väärin" arvottu, kun Man Utd, Blackburn, Sunderland ja Man City unohdettiin 1. kierroksen arvonnoista kokonaan pois ja jouduttiin ottamaan yhdeksi kierroksen pariksi suoraan karsinnoista ManU/Blackburn-Sunderland/ManCity.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 13, 2008, 17:50:32
LainaaMielestäni ei voida järjestää uutta arvontaa.

Arvoitte siis mestarien liigan samalla tavalla kuin minä  :lol:
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - joulukuu 13, 2008, 17:54:29
Lainaus käyttäjältä: "Hovimestari"Mielestäni ei voida järjestää uutta arvontaa.

Ja perusteluna se, että Liiga cupin arvonta syksyllä oli myös "väärin" arvottu, kun Man Utd, Blackburn, Sunderland ja Man City unohdettiin 1. kierroksen arvonnoista kokonaan pois ja jouduttiin ottamaan yhdeksi kierroksen pariksi suoraan karsinnoista ManU/Blackburn-Sunderland/ManCity.

Juujuu...protesti lähtee välittömästi...City hiillosti vääryydellä pilkkukisa-voiton arvontojen takia... 8)
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - joulukuu 13, 2008, 18:00:23
Mestareiden liigan arvonta oli monimutkaisempi, kun mm. saman managerin joukkueet ja samasta maasta tulleet joukkueet eivät voineet karsinnoisssa kohdata toisiaan. Lisäksi tietyt managerit (joskaan eivät heidän joukkueensa) olivat suoraan sijoitettuja, jotta saatiin varmistettua managereiltaan monimuotoisempi CL:n sarjavaihe kuin puhtaasti suoralla arvonnalla.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 13, 2008, 18:23:28
LainaaJa perusteluna se, että Liiga cupin arvonta syksyllä oli myös "väärin" arvottu, kun Man Utd, Blackburn, Sunderland ja Man City unohdettiin 1. kierroksen arvonnoista kokonaan pois ja jouduttiin ottamaan yhdeksi kierroksen pariksi suoraan karsinnoista ManU/Blackburn-Sunderland/ManCity.

Tässäkin tapauksessa olisi pitänyt tehdä uusi arvonta, mutta koska liiga cuppia on jo pelattu, niin annamme asian olla.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 13, 2008, 18:31:04
liigacupin arvonnassa kävi tosiaan virhe,koska ensin olisi pitänyt arpoa karsinta parit ja vasta sen jälkeen 1.kierros ja itse olisin ollut silloin valmis arpomaan uudestaan,mutta kerholla silloin olijoiden mielestä (mm.hovimestari,killer,sufc) arvontatulos sai jäädä voimaan.
Otsikko:
Kirjoitti: Epis - joulukuu 13, 2008, 18:37:34
Osallistuinko tähän keskusteluun? Ei muistikuvaa, mutta eipä tuolla oikeasti merkitystä. Mutta.. arvotaanko siis FA Cup uudestaan vai ei?
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 13, 2008, 19:12:15
LainaaMutta.. arvotaanko siis FA Cup uudestaan vai ei?

Arvotaan, niin meneepähän sitten täysin oikein. Lienee tarpeellista säätää tietyt vaatimukset kaikkia muitakin arvontoja varten.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 13, 2008, 19:26:40
ei nää arvonnat niin vaikeita voi olla,mennään oikeiden arvonta kuvioiden mukaan,niin kenenkään ei tarvitse miettiä,et miten se nyt oli.

veikkaisen,että esim fa cupin yli 100v historian aikana on aina arvottu samalla tavalla.
Otsikko:
Kirjoitti: Zinga - joulukuu 13, 2008, 20:04:05
Hah, taisi vain Chelsea pelästyä Portsmouthia vastustajana. Ostetaanko tässä nyt venäläisillä öljyrahoilla cupvoittoa?

Mielestäni arvontojen uusiminen on aika turhaa, kun kyseessä oli kuitenkin vain muodollinen virhe. Uusinta-arvonta antaa aika paljon jossiteltavaa ja onhan noita arvontoja cupin aikana luvassa vielä aika monta, jotta pilkun viilaajat pääsevät osallistumaan.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 13, 2008, 20:16:34
käy mulle,tuokaa vaan se pompey stamford bridgelle!

PS: avataan oma topic jokaiselle eri arvonnalle ennen arvontoja ja pidetään arvonta tiedotustilaisuus ennen ensimmäistäkään arvontaa.
Otsikko:
Kirjoitti: Epis - joulukuu 13, 2008, 20:57:42
Nykytekniikalla pitäisi onnistua live-arvonta netin välityksellä. Hallituksen pohdittavaksi...
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - joulukuu 13, 2008, 21:26:06
Lainaus käyttäjältä: "Hovimestari"Man Utd, Blackburn, Sunderland ja Man City unohdettiin 1. kierroksen arvonnoista kokonaan pois.

 :simps: Virallinen selvitys! Kirjallisena!
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 13, 2008, 22:34:15
Lainaus käyttäjältä: "SUFC"Nykytekniikalla pitäisi onnistua live-arvonta netin välityksellä. Hallituksen pohdittavaksi...

Hyvä idea. Tai sitten Hönkki antais Lotan hoitaa koko arvonnan, eikä menis itse säätämään sekaan.  :hehehee:
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - joulukuu 13, 2008, 23:09:03
Tämmöisellä HeSun arvonnalla ei ole mitään tekemistä yhdistyksen sääntöjen kanssa. Mutta, koska HeSu on puuhastelua parhaimmasta päästä, on tapana noudattaa todellisen maailman esikuvan sääntöjä. Minulla ei ole tietoa FA Cupin arvontasysteemistä, mutta jollakin varmaan on.

Arvontaa ei kuitenkaan voi oikein uusia. Toisaalta en todellakaan ymmärrä, mikä kiire tässä oli, kun ei koko Cupista ole puhuttu kuin hetki, niin ei voitu odottaa maanantaihin, vaikka sitä ehdotettiin.

Yleisesti arvonnat olisi kiva suorittaa kerholla. Mestareiden liigan lohkovaihe myös. Karsinnoissa ongelmana oli arvonnan pitkä kesto (taisi olla yli tunti), koska erilaisia rajaavia tekijöitä oli todella paljon. Kerholla peliaikaa ei viitsi kukaan liikaa käyttää arvontoihin.

Mutta koska FA Cup ei mielestäni ole kunnon puuhastelua (vain pieni osa jengeistä mukana), eikä siis mene muutenkaan millään tavalla todellisuuspohjaisesti, en ota kantaa arvontatulokseen. Wolves on mukana saamassa lisäpelejä. Spurs ei edes vaivautunut osallistumaan, koska todellisuudessa vähemmän arvostetussa (mutta puuhastelun luvatussa maassa kovemmassa) liigacupissakin peluutti kakkosmiehitystä enimmäkseen.
Otsikko:
Kirjoitti: Zinga - joulukuu 13, 2008, 23:16:56
Lainaus käyttäjältä: "Rossonero"Spurs ei edes vaivautunut osallistumaan
Taisi olla kuitenkin niin, että FA-Cupiin otettiin mukaan vain kaksi parasta Pohjois-Lontoon joukkuetta. Spurs jäi kolmanneksi parhaana joukkueena cupin ulkopuolelle.

Ekalla kierroksella (jos arvontojen kanssa ei aleta säätämään) kohtaavatkin sitten Pohjois-Lontoon ylpeydet. Tällä kertaa Arsun reservit eivät pelaa totutusti Barnetin kotistadionilla vaan joukkueet pääsevät Emirates Stadiumin hautakammioon. Odotan Wengerin peluuttavan junnuja, sillä kai Barnet on vain yksi suupala Wilsherelle, Ramseylle ja kumppaneille.
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - joulukuu 13, 2008, 23:56:01
Tais olla vaan turhaa kiirehtimistä asian kanssa. Viisaammat päättäkööt uusitaanko vai no...mulle ihan sama... :kalastaja:
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 14, 2008, 01:23:28
LainaaMutta koska FA Cup ei mielestäni ole kunnon puuhastelua (vain pieni osa jengeistä mukana)

FA cupissa on 16 eri manageria joilla jokaisella 1 jengi, mikä on mielestäni ihannetilanne. Cupin todellinen henki tulee silloin esiin, kun tietää olevansa yhdestä häviöstä heti pihalla. FA cupin perinteet ovat Hesun historian vankimmat itse liigan ohella (ensimmäinen FA cup pelattiin jo 80-luvulla). FA cuppiin on myös vuosien saatossa osallistunut useita sellaisia managereita, jotka eivät ole muuten Hesun toimintaan osallistuneet kyseisellä kaudella.

Mestareiden liigassa on perinteisesti managereilla eri määrä jengejä, mikä vääristää heidän mahdollisuuksiaan liigan voittoon, esim. tällä kaudella Rosso 5, Kesämesu 1. Nykyinen systeemi tuo managerille paljon pelejä, jos haluaa usealla jengillä pelata. Ainakin henkilökohtaisesti tämä tuo vaan peleihin pienen treenimatsitunnelman, mutta ehkä asianlaita on sitten toinen kun joskus päästään lohkovaiheen jälkeisiin pudotuspeleihin (jos sinne edes selviän) ja ollaan toivon mukaan siinä tilanteessa, että mukanaolijoilla on vain 1 jengi jäljellä. Silloin pelattaisiin viimeinkin sellaista Mestareiden liigaa, mistä minä pitäisin eniten.

Omassa luokittelussani FA Cup menee Mestareiden liigan edelle. Toki pelaan molemmat parhaan kykyni mukaan.

Mitä tulee suoritettuun arvontaan, niin onhan se parasta uusia, jos siinä kerran mokasin. Maanantai-arvonnassa menee tosin aikaa ja siksi tein tämän ekan arvonnan jo eilen.
Otsikko:
Kirjoitti: miku - joulukuu 14, 2008, 11:21:20
pari sivua mielenkiintoista luettavaa ilmestynyt tänne..

ehdotan että seuraavassa lynxin turnauksessa suoritamme neljään kertaan arvonnan niin saamme lisää juhlimispäiviä. :lol:
Otsikko:
Kirjoitti: AriFerra - joulukuu 14, 2008, 11:39:46
Lainaus käyttäjältä: "miku"ehdotan että seuraavassa lynxin turnauksessa suoritamme neljään kertaan arvonnan niin saamme lisää juhlimispäiviä. :lol:
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - joulukuu 14, 2008, 12:41:44
Lainaus käyttäjältä: "miku"pari sivua mielenkiintoista luettavaa ilmestynyt tänne..

ehdotan että seuraavassa lynxin turnauksessa suoritamme neljään kertaan arvonnan niin saamme lisää juhlimispäiviä. :shock:
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 14, 2008, 13:13:00
Lainaus käyttäjältä: "Hönkki"
LainaaMutta koska FA Cup ei mielestäni ole kunnon puuhastelua (vain pieni osa jengeistä mukana)

FA cupissa on 16 eri manageria joilla jokaisella 1 jengi, mikä on mielestäni ihannetilanne. Cupin todellinen henki tulee silloin esiin, kun tietää olevansa yhdestä häviöstä heti pihalla. FA cupin perinteet ovat Hesun historian vankimmat itse liigan ohella (ensimmäinen FA cup pelattiin jo 80-luvulla). FA cuppiin on myös vuosien saatossa osallistunut useita sellaisia managereita, jotka eivät ole muuten Hesun toimintaan osallistuneet kyseisellä kaudella.

Mestareiden liigassa on perinteisesti managereilla eri määrä jengejä, mikä vääristää heidän mahdollisuuksiaan liigan voittoon, esim. tällä kaudella Rosso 5, Kesämesu 1. Nykyinen systeemi tuo managerille paljon pelejä, jos haluaa usealla jengillä pelata. Ainakin henkilökohtaisesti tämä tuo vaan peleihin pienen treenimatsitunnelman, mutta ehkä asianlaita on sitten toinen kun joskus päästään lohkovaiheen jälkeisiin pudotuspeleihin (jos sinne edes selviän) ja ollaan toivon mukaan siinä tilanteessa, että mukanaolijoilla on vain 1 jengi jäljellä. Silloin pelattaisiin viimeinkin sellaista Mestareiden liigaa, mistä minä pitäisin eniten.

Omassa luokittelussani FA Cup menee Mestareiden liigan edelle. Toki pelaan molemmat parhaan kykyni mukaan.

Mitä tulee suoritettuun arvontaan, niin onhan se parasta uusia, jos siinä kerran mokasin. Maanantai-arvonnassa menee tosin aikaa ja siksi tein tämän ekan arvonnan jo eilen.

Hönkki puhuu kokemuksen syvällä daisaäänelle täyttä asiaa.
 HeSun FA Cup on erittäin perinteikäs, ja nykytermein: "puuhastelua parhaasta päästä". Ensimmäinen voittaja oli QPR (J.Keränen) joka löi Sir Subbuteon Barnsley'n 2-1, vuonna -82. Seuraava kausi jäi osin kesken HeSu -liigassa, ja myös FAC jäi pelaamatta. Kauden 83/84 finaalissa kohtasit ennakkosuosikki V-P Määtän West Ham ja M. Kaipaisen Southampton. Ikimuistoisessa finkussa So'ton yllätti Hammersit 2-1, ja pelin jälkeen runsaslukuinen fanijoukko repi veran (kuten joskus 70-luvulla skotit Wembley'llä). Tästä finaalista julkaistiin otteluohjelma, joka oli ensimmäinen laatuaan HeSu -kuvioissa.
Siis monenlaista on tämänkin Cupin tiimoilla tapahtunut.

PS Tuon huomenna palan em "nurmea" historiasta kiinnostuneiden ihasteltavaksi.
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - joulukuu 14, 2008, 13:18:59
Asiassa hätäiltiin täysin turhaan. Kahdesta huonosta vaihtoehdosta, pelataan teknisesti väärin suoritetun arvonnan mukaan tai järjestetään kokonaan uusi arvonta, on jälkimmäinen mielestäni huonompi vaihtoehto, jos/kun mitään varsinaista vilppiä ei Hönkin arvonnassa kuitenkaan tapahtunut.

Siksi en puoltanut Liiga cupissakaan uutta arvontaa, kun joka tapauksessa arvonnat ovat meillä hiukan erilaisia kuin "oikeat" (esim. ei tarvitse miettiä voiko Milan ja Inter pelata samalla kierroksella kotipeliään, riittääkö Lontoossa tarpeeksi poliiseja, jos 16 lontoolaista jengiä pelaa kaikki samana päivänä kotona, jne.).
Otsikko:
Kirjoitti: Purtsi - joulukuu 14, 2008, 14:14:56
Lainaus käyttäjältä: "miku"pari sivua mielenkiintoista luettavaa ilmestynyt tänne..

ehdotan että seuraavassa lynxin turnauksessa suoritamme neljään kertaan arvonnan niin saamme lisää juhlimispäiviä. :lol:

tilasin Kake Randelinin esiintymään kolmanteen arvontatilaisuuteen.
Otsikko:
Kirjoitti: miku - joulukuu 14, 2008, 15:08:11
Lainaus käyttäjältä: "Purtsi"
Lainaus käyttäjältä: "miku"pari sivua mielenkiintoista luettavaa ilmestynyt tänne..

ehdotan että seuraavassa lynxin turnauksessa suoritamme neljään kertaan arvonnan niin saamme lisää juhlimispäiviä. :lol:

tilasin Kake Randelinin esiintymään kolmanteen arvontatilaisuuteen.

Puppe lupas lausua runoja neljännessa.
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - joulukuu 14, 2008, 15:45:20
Lainaus käyttäjältä: "miku"
Lainaus käyttäjältä: "Purtsi"
Lainaus käyttäjältä: "miku"pari sivua mielenkiintoista luettavaa ilmestynyt tänne..

ehdotan että seuraavassa lynxin turnauksessa suoritamme neljään kertaan arvonnan niin saamme lisää juhlimispäiviä. :lol:

tilasin Kake Randelinin esiintymään kolmanteen arvontatilaisuuteen.

Puppe lupas lausua runoja neljännessa.

Monikulttuurillisesti eri kielillä...
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 14, 2008, 15:51:46
Mutta mistä löytyisi Sir S:n vanha legendaarinen arvontakorikenkä ?
Otsikko:
Kirjoitti: miku - joulukuu 14, 2008, 16:33:59
Lainaus käyttäjältä: "Killer"Mutta mistä löytyisi Sir S:n vanha legendaarinen arvontakorikenkä ?

Jocca?
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 16, 2008, 00:31:31
Kertsillä käytyjen keskustelujen jälkeen vanha arvonta pysyy voimassa.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 16, 2008, 19:44:15
eli kaiken väännön jälkeen 1.kierros :

BLACKBURN  -  STAFFORD RANGERS
MAN.CITY     -  LIVERPOOL
MAN.UTD      -  WOLVERHAMPTON
CHELSEA      -  PORTSMOUTH
Q.P.R            -  CARDIFF
COVENTRY    -  BIRMINGHAM
GRIMSBY      -  BLACKPOOL
ARSENAL      -  BARNET

1.kierros ja puolivälierät seuraavasti:

tasapelin sattuessa uusinta ja siinä jatkoaika sekä mahdollinen rangaistuspotkukilpailu.

välierissä EI uusintoja,vaan suoraan jatkoaika ja rangaistuspotkukilpailu.

toivotan omasta puolestani onnea kaikille tähän maagiseen maailman vanhimpaan cup kilpailuun.
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - joulukuu 17, 2008, 22:31:22
ManCity:n omistajat ilmoittavat keskittyvänsä loppukauden pelkästään (öljyn)poraamiseen, ja vetäytyvät FA Cupista.

Samalla Rotherham United ilmoittaa hakevansa ManCityn vapaaksi jättämää paikkaa.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - joulukuu 20, 2008, 01:59:57
Näyttäisi olevan sen verran tasaisia pelejä, että pistän pienen vakion sisään ekan kiekan ekoista peleistä:


BLACKBURN (Pakkanen) - STAFFORD RANGERS (Grönfors) 2
ROTHERHAM (Pekkala) - LIVERPOOL (Syrjänen) 2
MAN.UTD (Hakkarainen) - WOLVERHAMPTON (Kouvonkorpi) x
CHELSEA (Liesivaara) - PORTSMOUTH (Mustonen) x
Q.P.R (Tuuri) - CARDIFF (Kokkonen) 1
COVENTRY (Wilskman) - BIRMINGHAM (Leskinen) 1
GRIMSBY (Närhi) - BLACKPOOL (Wälmä) 1
ARSENAL (Ekholm) - BARNET (Sihvola) x
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - joulukuu 20, 2008, 21:05:43
Tässä oma rivini:

BLACKBURN (Pakkanen) - STAFFORD RANGERS (Grönfors) 1
ROTHERHAM (Pekkala) - LIVERPOOL (Syrjänen) x
MAN.UTD (Hakkarainen) - WOLVERHAMPTON (Kouvonkorpi) x
CHELSEA (Liesivaara) - PORTSMOUTH (Mustonen) 2
Q.P.R (Tuuri) - CARDIFF (Kokkonen) 1
COVENTRY (Wilskman) - BIRMINGHAM (Leskinen) 1
GRIMSBY (Närhi) - BLACKPOOL (Wälmä) x
ARSENAL (Ekholm) - BARNET (Sihvola) 1.

Siis kesämesun lento FA cupissa katkeaa heti alkuunsa.   :pan:
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - joulukuu 20, 2008, 22:12:36
Lainaus käyttäjältä: "Killer"Tässä oma rivini:

BLACKBURN (Pakkanen) - STAFFORD RANGERS (Grönfors) 1
ROTHERHAM (Pekkala) - LIVERPOOL (Syrjänen) x
MAN.UTD (Hakkarainen) - WOLVERHAMPTON (Kouvonkorpi) x
CHELSEA (Liesivaara) - PORTSMOUTH (Mustonen) 2
Q.P.R (Tuuri) - CARDIFF (Kokkonen) 1
COVENTRY (Wilskman) - BIRMINGHAM (Leskinen) 1
GRIMSBY (Närhi) - BLACKPOOL (Wälmä) x
ARSENAL (Ekholm) - BARNET (Sihvola) 1.

Siis kesämesun lento FA cupissa katkeaa heti alkuunsa.   :shock:
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - joulukuu 21, 2008, 11:59:30
Oma rivini:

BLACKBURN (Pakkanen) - STAFFORD RANGERS (Grönfors) x
-Pari treenipeliä on mennyt Staffordille, mutta Pakkanen pelaa tässä niin tarkkaa, että 0-0 ja uusinta ovat hyvin lähellä.
 
ROTHERHAM (Pekkala) - LIVERPOOL (Syrjänen) 1
-Tiukka pari, mutta veikkaan kotivoittoa. Rotat on jenginä ollut perinteisesti yksi Puun parhaista, tosin pohjamuutoksia on voinut tapahtua sitten Clive Mendoncan päivien.
 
MAN.UTD (Hakkarainen) - WOLVERHAMPTON (Kouvonkorpi) 1
-Ensimmäinen maali ratkaisee. Wolvesilla on vähemmän paineita, mutta Hönkki venyy 1-0 voittoon ilman uusintaa.

CHELSEA (Liesivaara) - PORTSMOUTH (Mustonen) x
-Kierroksen peli, tv2 pitäisi olla paikalla. Molemmilla on pientä pelaamattomuutta, joka voi heijastua viimeistelyyn; veikkaan tasuria ja uusintaa.

Q.P.R (Tuuri) - CARDIFF (Kokkonen) 1
-Ärrät ennakkosuosikkeja. Cardiff yrittänee pitää pelin pitkään 0-0:ssa ja hakea nopealla vastaiskulla jatkopaikan. QPR saattaa yllättää ja pelata kotipelinsä kolmosasulla.

COVENTRY (Wilskman) - BIRMINGHAM (Leskinen) 1
-Cov vie, mikäli saa vedot sisään. Birmingham (vai Spurs?) on hyökkäyspäässä silti yllätysvalmis ja saataa tehdä "suttonit" liigan ulkopuolelta.

GRIMSBY (Närhi) - BLACKPOOL (Wälmä) x
-Grimsby on täysin tuntematon suuruus, vaikka olen käynyt paikan päällä. Blackpool voi viedä parin uusintaan, jos pakka pysyy 90min kasassa.

ARSENAL (Ekholm) - BARNET (Sihvola) x
-Tasuri on tässäkin lähellä, jos Barnet onnistuu hyydyttämään Arsun vahvat jatkot.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 21, 2008, 19:30:59
pakko kai laittaa omakin veikkaus ja tuloksien kera!

Blackburn    - Stafford Rangers  2-1
Rotherham  -  Liverpool             2-1
Man.Utd      -  Wolverhampton   1-0
Chelsea      -  Portsmouth         3-1
Q.P.R         -  Cardiff                3-0
Coventry    -  Birmingham        0-1   sorry broidi!!
Grimsby     -  Blackpool            2-0
Arsenal      -  Barnet                1-2
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - joulukuu 21, 2008, 19:44:14
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"eli kaiken väännön jälkeen 1.kierros :

BLACKBURN  -  STAFFORD RANGERS
MAN.CITY     -  LIVERPOOL
MAN.UTD      -  WOLVERHAMPTON
CHELSEA      -  PORTSMOUTH
Q.P.R            -  CARDIFF
COVENTRY    -  BIRMINGHAM
GRIMSBY      -  BLACKPOOL
ARSENAL      -  BARNET

1.kierros ja puolivälierät seuraavasti:

tasapelin sattuessa uusinta ja siinä jatkoaika sekä mahdollinen rangaistuspotkukilpailu.

välierissä EI uusintoja,vaan suoraan jatkoaika ja rangaistuspotkukilpailu.

toivotan omasta puolestani onnea kaikille tähän maagiseen maailman vanhimpaan cup kilpailuun.

Veikataanhan nyt...

BLACKBURN  -  STAFFORD RANGERS x
MAN.CITY     -  LIVERPOOL 2
MAN.UTD      -  WOLVERHAMPTON x
CHELSEA      -  PORTSMOUTH 1
Q.P.R            -  CARDIFF 1
COVENTRY    -  BIRMINGHAM 1
GRIMSBY      -  BLACKPOOL x
ARSENAL      -  BARNET x
Otsikko:
Kirjoitti: Zinga - joulukuu 21, 2008, 23:24:26
Saa nähdä kuka vie vakioveikkauksen. Paljon meillä oli panoksena?

BLACKBURN (Pakkanen) - STAFFORD RANGERS (Grönfors) 1
ROTHERHAM (Pekkala) - LIVERPOOL (Syrjänen) 2
MAN.UTD (Hakkarainen) - WOLVERHAMPTON (Kouvonkorpi) x
CHELSEA (Liesivaara) - PORTSMOUTH (Mustonen) x
Q.P.R (Tuuri) - CARDIFF (Kokkonen) 1
COVENTRY (Wilskman) - BIRMINGHAM (Leskinen) x
GRIMSBY (Närhi) - BLACKPOOL (Wälmä) 1
ARSENAL (Ekholm) - BARNET (Sihvola) x.
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - joulukuu 21, 2008, 23:34:21
BLACKBURN (Pakkanen) - STAFFORD RANGERS (Grönfors) 2
ROTHERHAM (Pekkala) - LIVERPOOL (Syrjänen) 1
MAN.UTD (Hakkarainen) - WOLVERHAMPTON (Kouvonkorpi) x
CHELSEA (Liesivaara) - PORTSMOUTH (Mustonen) 1
Q.P.R (Tuuri) - CARDIFF (Kokkonen) 1
COVENTRY (Wilskman) - BIRMINGHAM (Leskinen) x
GRIMSBY (Närhi) - BLACKPOOL (Wälmä) 1
ARSENAL (Ekholm) - BARNET (Sihvola) 1
Otsikko:
Kirjoitti: Arse - tammikuu 03, 2009, 22:59:40
FA Cup päivä myös Kalamaijassa. Ensimmäisen kierroksen lämminhenkinen avaus, jossa pohjoisen Lontoon ystävyysseurat vastakkain. Emiratesin pelin lipputulot menevät lyhentämättömänä Barnetille. Käyttääkää viisaasti esim. ostakaa uusi pallo tms.

Arsenal - Barnet 0-0 (0-0)

Uusintaottelu 5.500 katsojaa vetävällä Underhill Stadiumilla, jossa myös Arsenalin reservit pelaavat kotiottelunsa.

Barnet - Arsenal 0-2 (0-1)
0-1 Bendtner 23.
0-2 Adebayor 69.
Otsikko:
Kirjoitti: Zinga - tammikuu 04, 2009, 12:26:34
Barnet järjesti jymy-yllätyksen heti FA-Cupin alkuun pelaamalla suuren ja mahtavan Arsenalin kotikentällä 0-0-tasapelin pakottaen "isonveljen" uusintaotteluun. Arsenalilla oli pelissä parhaat maalipaikat, mutta Barnetin tiivis puolustus peitti pahimmat tekopaikat. Barnetin taktiikana ollut "long ball" tuotti muutaman maalipaikan, mutta korkeilla nappuloilla pelanneilta 2-divisioonalaisilta puuttui ammattimiesten varmuus viimeistelyssä.

Uusintaottelussa Barnetin amatöörit lähtivät hakemaan jatkopaikkaa jatkoajan ja rankkariskaban kautta. Pelin luonne muuttui kuitenkin täysin, kun Adebayor harhautti vartalolla Barnetin puolustajan kahville ja syötti Bendnerille keskustaan. Vaikka kolme puolustajaa yritti merkata Tanskan tuittupäätä, oli Bendnerillä lopulta helppo tehtävä tuikata pallo taka-alakulmaan.

Takaiskun jälkeen joulunaikaan Barnetin managerinpestin ottanut Ian Hendon komensi miehistön yltiöpäiseen viiden miehen hyökkäykseen. Tämän jälkeen maalipaikkoja alkoi avatua molemmille joukkueille tiuhaan tahtiin. Barnet oli lähellä tasoitusta pelin käännyttyä loppukolmannekselle, kun Arsenalin puolustuksen keskustan avautui yllättäen pitkässä pallossa ja Barnetin hyökkääjä pääsi vapaasti puskemaan pallon Fabianskin vartioiman maalin takatolppaan. Seuranneesta maalipotkusta Arsenal jauhoi Barnetin pakit kahville ja Adebayour pääsi ratkaisemaan ottelun 0-2 maalilla. Loput 20 minuuttia Barnet tosin haki vimmatusti lohtumaalia, mutta hillitön paine tuotti lopulta vai kolme tolppaa ja muutaman hutipotkun avopaikasta. Tuloksena siis molempia joukkueita tyydyttävä tulos. Arsenalille jatkopaikka ja Barnetin amatööreille kaksi kovaa peliä huippuammattilaisia vastaan.

Pelissä oli oikeata FA-Cupin henkeä, joka sopi hyvin todelliseen FA-Cup-päivään. Illalla oli sitten kiva seurata, miten oikeassa cupissa kaksi miljardöörijoukkuetta huomasi, miten menetys ei aina ole ostettavissa.
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - tammikuu 05, 2009, 17:25:15
Torstaina 8.1. pelataan Cov V Birmingham. Kick-off klo 18 aikoihin.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - tammikuu 05, 2009, 23:34:51
ManUtd - Wolves 0-0

Wolvesin hetket pelin alussa Van der Sarin seikkaillessa. Maalilta kuitenkin vältyttiin kuin ihmeenkaupalla ja sen jälkeen ManU tiivisti puolustustaan. Tokalla jaksolla Manun keskikentän sumppu hyydytti pelin vaikka Wolves kohottikin tasoaan. Nani pääsi tällä kaudella ekaa kertaa peliin ja olikin ainoa joka sai Manun hyökkäyksessä jotain aikaan. Brownilla yksi erittäin ratkaiseva väliintulo. RP-kilpailun todennäköisyys 80 % vaikka toka peli vielä pelaamatta.
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - tammikuu 06, 2009, 22:39:51
Lainaus käyttäjältä: "Killer"Torstaina 8.1. pelataan Cov V Birmingham. Kick-off klo 18 aikoihin.

Tuomariksi ilmoittautunut Mike "kesis" Riley.
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - tammikuu 09, 2009, 00:41:50
8.1.-09

Coventry - Birmingham  1 - 0 (1-0)

1 - 0 Simpson (Eastwood) 9 min.

Varoitukset: Doyle (C) 77., Jerome (B) 63.

(Maali oli heijastava leikkaus, oik. laidalta, aivan pakin edestä, joskin paikaltaan. B'hamilla oli monia paikkoja tasoittaa, mm tyhjään, mutta pelaamattomuus näkyi)
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - tammikuu 09, 2009, 00:44:30
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"pakko kai laittaa omakin veikkaus ja tuloksien kera!

Blackburn    - Stafford Rangers  2-1
Rotherham  -  Liverpool             2-1
Man.Utd      -  Wolverhampton   1-0
Chelsea      -  Portsmouth         3-1
Q.P.R         -  Cardiff                3-0
Coventry    -  Birmingham        0-1   sorry broidi!!
Grimsby     -  Blackpool            2-0
Arsenal      -  Barnet                1-2

One - nil, one -nil !! Revi pikkubroidi se lappus.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - tammikuu 09, 2009, 15:17:33
12.1 ma pelataan Grimsby - Blackpool