Suomen Pöytäjalkapalloyhdistys - Forum

Seurat & Liigat => HeSu => Aiheen aloitti: kesämesu - lokakuu 08, 2008, 18:57:20

Otsikko: LIIGACUP 2008-09
Kirjoitti: kesämesu - lokakuu 08, 2008, 18:57:20
tiedän,että tämä tulee hieman myöhään,MUTTA!!

olisiko mahdollista pelata kaudella 2008-09 myös liigacup vaikka siten,että se pelattaisiin 8 joukkueen cuppina sellaisten managereiden kesken,jotka pelaavat aktiivisesti ???

1.kierros yksiosaisena
semifinaalit 2.osaisena
FINAALI

osallistujat sinisin silmin ketään väheksymättä:

chelsea
Q.P.R
liverpool
man.utd
tottenham
man.city
sheff u
coventry / blackburn

perusteluina se,että vanhan hesu-liigan aikaan pelattiin aina molemmat cupit ja ihmettelen miksi liigacupia ei voida sisällyttää nykyiseen formattiin ja tiedän,että allekirjoittaneen kanssa ainakin jyrki boy on täysin samaa mieltä!!

tässä minun ehdotuksessani on 9 joukkuetta ja jos kaikki haluaisi lähteä mukaan,niin ehdottaisin karsintaa 2 joukkueen välillä viimeisestä paikasta ja arvonnassa olisi kaikki 9 joukkuetta!!

KERÄÄKÖ MINKÄÄNLAISTA KANNATUSTA  ???
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - lokakuu 08, 2008, 20:13:32
Sopii minulle, jos saa kannatusta muuten. Pääseepähän peluuttamaan nuoria ja muita vähemmän pelaavia.
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - lokakuu 08, 2008, 20:25:42
Ehdottomasti mukana !
Vanhaa hyvää perussettiä: liiga + 2 cup skabaa.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - lokakuu 08, 2008, 20:49:18
jos kannatusta löytyy voitaisiin ma 13.10 suorittaa cupin arvonta mahdollisten karsijoiden ja varsinaisen 1.kierroksen osalta??
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - lokakuu 08, 2008, 21:07:01
karsinta on tietysti vähän raaka ja se voi kolahtaa kenen tahansa kohdalle ja se ei oikein sovellu vanhanajan liigacup henkeen,kuin ei myös viime kauden liigacup lohkomuotoisenakaan,mutta näin pikaisesti ajateltuna se voisi parhaiten palvella tätä kautta ns.ylimääräisenä cuppina ennemmin kuin 16 joukkueen cup,joka voisi venyä managereiden määrän vuoksi liikaa,koska tietyillä managereilla pelimäärät ovat jo nyt aika suuret.
periaate on,että saadaan vietyä vähällä pelimäärällä liigacup lävitse ja saada liigacup hesu kartalle edes jollain muotoa ja ensi kaudella sitten varmasti mieluiten 16 joukkueella.
Otsikko:
Kirjoitti: JS - lokakuu 08, 2008, 23:10:45
Olen mukana. Pelasin kahdella ensimmäisellä kerralla seitsemän liigapeliä ja nyt voin olla pelaamatta varmasti lähes jouluun jotta tahtini saadaan kiinni. Olen ehdottomasti sen kannalla, että olisi paljon keskinäisiä pelejä juuri noiden Jannen mainitsemien joukkueiden välillä.
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - lokakuu 08, 2008, 23:14:10
Lainaus käyttäjältä: "JS"Pelasin kahdella ensimmäisellä kerralla seitsemän liigapeliä ja nyt voin olla pelaamatta varmasti lähes jouluun jotta tahtini saadaan kiinni.

Kestä vielä hetki, niin pääset pelaamaan myös Serie A:ta ja CL-pelejä.
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - lokakuu 09, 2008, 01:54:48
Mukana.
Otsikko:
Kirjoitti: Epis - lokakuu 09, 2008, 07:51:07
sama
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - lokakuu 09, 2008, 10:08:52
Onko tämä nyt tulossa fa cupin lisäksi vai tilalle...Periaatteessa voisin olla kiinnostunut sunderlandilla pelata tässäkin???
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - lokakuu 09, 2008, 10:23:06
Olisin kyllä ennemmin ehdottanut ressuliigaa, kun pitäis Tevezille ja Ronaldolle saada pelejä, mutta käy se näinkin. Minusta Sunderland mukaan erityisluvalla karsintakierrokselle.

FA Cup pelataan joka tapauksessa. Tässä on muuten tulossa otteluruuhkaa, kun kohta päästään CL:ssä karsintavaiheeseen ja FA Cup alkaa varmaan ennen joulua. Vai kuinka on suunniteltu ?
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - lokakuu 09, 2008, 16:00:38
Voin tulla mukaan.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - lokakuu 09, 2008, 17:27:02
liigacupissa 10 joukkuetta:

chelsea,man.utd,liverpool,man.city,tottenham,Q.P.R,
sheff u.,sunderland,blackburn,coventry.

karsinnan arvonnassa KAIKKI mukana,joten kaksi otteluparia tarvitaan.
6 joukkuetta suoraan 1.kierrokselle.

karsinnat yksi peli
1.kierros yksi  peli
välierät  2.osaiset (vierasmaalisääntö vasta mahdollisen toisen osaottelun jatkoajan jälkeen)
finaali

yhteis ottelumäärä: 11

arvonta (karsinta sekä 1.kierros) ma 13.10
Otsikko: asioista päättäville
Kirjoitti: kesämesu - lokakuu 09, 2008, 17:39:50
tiedän,etten ole ollut päättämässä mitä sarjoja tällä kaudella pelataan ja otin valtuudet omiin käsiin suunnitella nopea ja vähällä pelimäärällä
pelattava liigacup.
toivottavasti en aiheuta tällä pahaa verta päättäjien keskuudessa.

jos tämä kaikille asianosaisille sopii,niin formaatti voitaneen hyväksyä edellä mainituin ja suunnitelluin pelisysteemin mukaisesti.
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - lokakuu 10, 2008, 01:17:11
Ei haittaa ainakaan minuä tämä Kesämesun suunnittelu. Kyllähän näitä voi ehdotella ja toteuttaakin.

Lainaus käyttäjältä: "Hönkki"Olisin kyllä ennemmin ehdottanut ressuliigaa, kun pitäis Tevezille ja Ronaldolle saada pelejä,

Laitetaan ne avauksen miehet sinne liigapeleihin kaiken maailman Possebonien ja oikeasti ressuissa pelaavien kavereiden tilalle.

Lainaus käyttäjältä: "Hönkki"FA Cup pelataan joka tapauksessa. Tässä on muuten tulossa otteluruuhkaa, kun kohta päästään CL:ssä karsintavaiheeseen ja FA Cup alkaa varmaan ennen joulua. Vai kuinka on suunniteltu ?

FA Cup alkaa varmaan joskus Joulun tienoissa. Eikös sitä perinteisesti pelata vuoden alussa parikin kierrosta? Siihen voidaan laittaa hieman tarkempi aikataulu kierroksille, joita on harvakseltaan.

CL-otteluruuhka ei ole ongelma, jos nyt pelataan liigaa, divaria, liigacupia ja alkavaa Serie A:ta pois alta.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - lokakuu 13, 2008, 20:32:51
LIIGACUPIN 1.KIERROS:

Sheff U.     - Q.P.R
Tottenham - Chelsea
Liverpool   - Coventry
Man.utd/Blackburn - Sunderland/Man.City

karsinnat siis Man.utd-Blackburn ja Sunderland-Man.city ja näitten voittajat vastakkain 1.kierroksella
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - lokakuu 14, 2008, 12:07:37
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"LIIGACUPIN 1.KIERROS:

Sheff U.     - Q.P.R
Tottenham - Chelsea
Liverpool   - Coventry
Man.utd/Blackburn - Sunderland/Man.City

karsinnat siis Man.utd-Blackburn ja Sunderland-Man.city ja näitten voittajat vastakkain 1.kierroksella

Wohoo... :shock:
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - lokakuu 14, 2008, 12:26:17
No just joo, juurikin näin..  :undec:
Otsikko:
Kirjoitti: Killer - lokakuu 20, 2008, 21:13:13
Liverpool - Coventry  1-0 (0-0)
1-0 Torres 73 min.
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - lokakuu 27, 2008, 20:22:50
Sheff Utd-QPR 1-4 (0-1)
0-1 Cook 11, 0-2 Parejo 51, 0-3 Di Carmine 61, 1-3 Henderson 70, 1-4 Buzsaky 71.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - marraskuu 03, 2008, 21:25:18
3.11 tottenham - chelsea 2-3 ( 0-2 )

       0-1 bridge 15, 0-2 anelka 34, 0-3 j.cole 52,
       1-3 woodgate 77, 2-3 campbell 86

       laukaukset: 13 - 8 ( 5-5 ) kulmat: 0-1
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - marraskuu 03, 2008, 23:11:51
Karsintaa:

Sunderland-Man City 9-10 rp.  (0-0)

Rangaistuspotkut:

M: Jo +, Elano +, Zabaleta +, Ireland +, Garrido +, Fernandes +, Evans +, Hart +, Richards +, Robinho +.

S: Jones +, Diouf +, Cisse +, Malbranque +, Ferdinand +, Reid +, Chimbonda +, Whitehead +, McCartney +, Nosworthy - (torjunta).
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - marraskuu 04, 2008, 11:11:41
:shock:
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - marraskuu 04, 2008, 11:40:24
Lainaus käyttäjältä: "Puppe":golkik:  €%&/&%%%€%#€ :friday:  :wooh:  :Jeesh:
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - marraskuu 04, 2008, 13:07:51
Irelandin lipuvasta pilkkumaalista tuli mieleen, että mitäköhän olisi tuomittu, jos Puppe olisi saanut torjuttua vedon varrella? Maaliko?
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - marraskuu 04, 2008, 13:10:22
LainaaIrelandin lipuvasta pilkkumaalista tuli mieleen, että mitäköhän olisi tuomittu, jos Puppe olisi saanut torjuttua vedon varrella? Maaliko?

uusi rp
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - marraskuu 04, 2008, 22:12:34
Lainaus käyttäjältä: "Hönkki"
LainaaIrelandin lipuvasta pilkkumaalista tuli mieleen, että mitäköhän olisi tuomittu, jos Puppe olisi saanut torjuttua vedon varrella? Maaliko?

uusi rp

Hieman kummallinen sääntö siinä mielessä, että veskarin kannattaa pilkussa aina huiskia kuin heinämies, koska voittaa uuden mahdollisuuden jopa keppitorjunnalla. Miettisin tätä uudestaan.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - marraskuu 04, 2008, 22:19:03
LainaaHieman kummallinen sääntö siinä mielessä, että veskarin kannattaa pilkussa aina huiskia kuin heinämies, koska voittaa uuden mahdollisuuden jopa keppitorjunnalla. Miettisin tätä uudestaan.

Sääntö tulee siitä, kun oikeassa fudiksessa pilkku uusitaan veskarin aavistettua liian aikaisin. Sääntö voi puolestani olla niin, että tokan huiskimistorjunnan jälkeen tuomitaan maali. Subussa pilkun torjuminen ei ole helppoa vaikka kuinka huiskisi.

Ekassakaan vedossa veskari ei pääse pinteestä huiskimalla, sillä joutuu torjumaan vielä uudestaan. Normaalilla torjunnalla tilanne olisi jo ohi.
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - marraskuu 04, 2008, 22:29:46
Lainaus käyttäjältä: "Hönkki"
LainaaHieman kummallinen sääntö siinä mielessä, että veskarin kannattaa pilkussa aina huiskia kuin heinämies, koska voittaa uuden mahdollisuuden jopa keppitorjunnalla. Miettisin tätä uudestaan.

Sääntö tulee siitä, kun oikeassa fudiksessa pilkku uusitaan veskarin aavistettua liian aikaisin.

Tästä toki tulee. Tilanne vain on hieman toinen, koska subussa sääntöjenmukainen veskari on jo ohitettu, joten pallo menisi maaliin ilman sääntöjenvastaista keppiä. Futiksessahan ei voida sanoa olisiko veto mennyt ilman veskaria maaliin.

Mutta ehkä kuitenkin hyvä näin. Ei lähdetä muuttamaan minun puolestani. Torjuminen on niin vaikeata, eikä tuota oikein voi tahallaan tehdä - toisin kuin futiksessa.
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - marraskuu 04, 2008, 23:04:16
Tahallisesta keppitorjunnasta hyväksyisin kyllä maalin, ja kortti veskarille.
Otsikko:
Kirjoitti: Hönkki - marraskuu 04, 2008, 23:16:12
LainaaTahallisesta keppitorjunnasta hyväksyisin kyllä maalin, ja kortti veskarille.

myös normaalissa pelitilanteessa ?
Otsikko:
Kirjoitti: Puppe - marraskuu 04, 2008, 23:51:39
Lainaus käyttäjältä: "Hönkki"
LainaaTahallisesta keppitorjunnasta hyväksyisin kyllä maalin, ja kortti veskarille.

myös normaalissa pelitilanteessa ?

Tahallisuus aika vaikee määritellä koska usein kyse  vaan nopeasta reaktiosta...
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - marraskuu 05, 2008, 17:24:27
Rankkarissa ja RP-kilpailussa melkein hyväksyisin maalin tilanteessa, jossa pallo osuu esim. tolppaan ja on menossa maaliin, ja jää pyörimään viivalle, josta mv:n varrella "lakaistaan" pallo pois. Tottakai tuomarin tehtävä tulkita tilanne, mutta selvän maalin voi näin estää varrella, ja tuloksena VAIN uusi RP, kuulostaa ehkä hieman kohtuuttomalta.
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - marraskuu 05, 2008, 18:35:43
Ei toki pelitilanteessa maalia. Pilkuissa ja pilkkukisoissa voisi maalin hyväksyä.

Tahallisuudesta kortin antaminen kiehtoisi, mutta ainakaan HeSussa ei tunnu kukaan tahallaan kepillä torjuvan, ja tilanteen pitäisi olla ihan selvästi tahallinen.

Jewell mainitsi tilanteen, jossa pallo pomppaa viivalle esim. tolpasta. Silloin keppitorjunta on melkein tulkittava tahalliseksi, jos lakaistaan pallo pois.

Tuosta tuli mieleeni toinen rankkarikisaan liittyvä sääntö. Futiksessahan rankkarikisassa ei sääntöjen mukaan hyväksytä maalia, joka syntyy pallo kimmottua poispäin maalista (veskarista tai maalikehikosta), vaikka se sittemmin menisi jollain ilveellä maaliin (veskarin selästä esim.). Pelitilannerankkareissahan tämä hyväksytään, ja kaikki tuomarit eivät tuota edes tunnu tietävän. Meksiko -86 puolivälierässähän Ranska teki pilkkukisassa maalin, kun pallo meni tolppaosuman jälkeen brassiveskari Carlosin selästä maaliin. Maali hyväksyttiin virheellisesti.

Tämä voisi olla ok sääntö subussakin. Etenkin, koska pilkuissa on selvästi vetäjän etu.
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - marraskuu 05, 2008, 18:48:12
Lainaus käyttäjältä: "Rossonero"Futiksessahan rankkarikisassa ei sääntöjen mukaan hyväksytä maalia, joka syntyy pallo kimmottua poispäin maalista (veskarista tai maalikehikosta), vaikka se sittemmin menisi jollain ilveellä maaliin (veskarin selästä esim.). Pelitilannerankkareissahan tämä hyväksytään, ja kaikki tuomarit eivät tuota edes tunnu tietävän. Meksiko -86 puolivälierässähän Ranska teki pilkkukisassa maalin, kun pallo meni tolppaosuman jälkeen brassiveskari Carlosin selästä maaliin. Maali hyväksyttiin virheellisesti.

Tämä voisi olla ok sääntö subussakin. Etenkin, koska pilkuissa on selvästi vetäjän etu.

Saattaa olla hankala katsoa oliko pallo jo ylittänyt maalilinjan, kun osuu maalivahtiin. Mietin tilannetta jossa pallo osuu tolppaan ja kimpoaa siitä maaliviivan suuntaisesti kohti toista tolppaa. Osuessaan maalivahtiin ja mennessään maaliin, maali näin ollen hylättäisiin.

Pallo on saattanut olla jo yli maalilinjan ennen osumistaan maalivahtiin, ja näinhän maali tulisi hyväksyä. Oikeassa jalkapallossa linjamiehen on helpompi RP-kisassa tämä huomata kuin subussa.

PS. Jos maalivahti torjuu RP-kisassa pallon vastustajan maaliin, hyväksytäänkö maali?  :D
Otsikko:
Kirjoitti: Rossonero - marraskuu 05, 2008, 19:09:44
Rankkarikisassa on yleensä tuomari, joten uskoisin, että onnistuu. Eikä maalia tietenkään hylätä, jos ei ole selvä tilanne. Pienestähän tuo on futiksessakin kiinni, ja yhtä vaikea havaita kovassa vedossa, kuten on nähty, mm. Afrikan Nation's Cupin finaalissa, jossa maali hylättiin, vaikka pallo kävi yläriman kautta maaliviivan toisella puolella, mutta pomppasi maalista ulos.

Subussa useat maalit aiheuttavat tolpan alaosassa alakierteen, joka vie pallon maaliin selvän tolpan jälkeen. Ja veskarin selästäkimpoamisen näkee selvästi.

Jalkapallossa on selvä, että rankkarikisassa pallo ei saa liikkua taaksepäin, joten esim. ylärimasta melkein suoraan ylöspäin kimmonnut pallo ei voi enää mennä maaliin, vaikka se kierteen takia sinne voikin mennä pompun jälkeen.
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - marraskuu 10, 2008, 23:43:21
Man Utd-Blackburn 1-0 (1-0)
1-0 Ronaldo 9. Warnock (B) varoitus 71.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - joulukuu 29, 2008, 20:33:47
29.12  Man.Utd - Man.City  0-2 ( 0-0 )
          0-1 Jo 50min, 0-2 Robinho 90 min

LIIGACUPIN VÄLIERÄT:

Q.P.R     -  Liverpool
Chelsea -  Man.City

välierät pelataan kaksiosaisina ja vierasmaalisääntö tulee voimaan
vasta toisen osaottelun jatkoajan jälkeen!
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - tammikuu 06, 2009, 14:32:38
QPR-Liverpool 1-3 (1-2)
0-1 Riera 14, 1-1 Cook 19, 1-2 Gerrard 45, 1-3 Keane 83. Carragher (L) varoitus 63.
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - tammikuu 12, 2009, 20:16:57
12.1  Chelsea - Man.City  0-0
        Ireland (mc) var. 47min, Bosingwa (che) var. 80min
        Laukaukset: 6-4 ( 2-1 ) Kulmat: 0-0

chelsean tappioittomien hesu pelien määrä on nyt 17,mutta peli olisi voinut kääntyä kummalle tahansa,kiihkeä 2.osaottelu luvassa....
Otsikko:
Kirjoitti: kesämesu - helmikuu 23, 2009, 21:14:44
Man.City - Chelsea  1-0  ( 1-0 )
1-0 elano 19min
Laukaukset: 3-12 ( 2-5 ) Kulmat: 0-2

Man.City finaaliin yhteistuloksella 1-0
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - helmikuu 23, 2009, 23:53:59
Lainaus käyttäjältä: "kesämesu"Man.City finaaliin yhteistuloksella 1-0

 :scarf:
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - helmikuu 24, 2009, 09:37:18
Liverpool-QPR 0-1 (0-0)
0-1 Di Carmine 48. Varoitukset: El Zhar (L) 47, Torres (L) 63.

Liverpool finaaliin yhteismaalein 3-2.
Otsikko:
Kirjoitti: Hovimestari - toukokuu 21, 2009, 19:18:54
Finaali:

Liverpool-Man City 2-1 (1-1)
1-0 Torres 5, 1-1 Elano 40, 2-1 Torres 55.

-Tiukkaa vääntöä ja vanhaa kunnon "olotilaa" (lopussa Serie B -pelistä Cagliari-Catanzaro oli lainattava dumareita).

Onnittelut 'poolille. Pytty (liimaa?) jaetaan myöhemmin.
Otsikko:
Kirjoitti: Hysteerinen rage quittaaja - toukokuu 21, 2009, 20:46:14
Katastrofaalisen kauden antikliimaksi, josta kovan loppumylläkänkin jälkeen jäi käteen pelkkä luu, jonka tarjoilen koirilleni iltapalaksi. ManCityllä jäljellä 1 HeSu-liigan peli Killeriä vastaan, jonka merkitys jää kosmeettiseksi turhauttavan Spurs-tappion takia. Pelillisesti historiani ehdottomasti huonoin kausi. Nuff said.